Kartoteka domačih nalog za poučevanje pismenosti. Učenje predšolskih otrok branja in pisanja (delovni zvezki)

Dizajn in notranjost 13.10.2019
Dizajn in notranjost

Scenarij programa igre za poučevanje pismenosti na podlagi televizijskega programa "Vprašanje za zapolnitev"

Maltseva Elena Mikhailovna, učiteljica-logopedinja, MBOU "Severokommunarskaya srednja šola", MBDOU "Severokommunarsky kindergarten", vas Severny Kommunar, okrožje Sivinsky, Permsko ozemlje
Opis dela: program igre o poučevanju pismenosti "Vprašanje za zapolnjevanje" je namenjeno otrokom, starim 6-7 let. Med igro otroci na igriv način utrjujejo znanje o obravnavanih temah. Glede na stopnjo razvoja otrok so naloge lahko zapletene ali poenostavljene. To gradivo bo koristno za logopede predšolskih in šolskih ustanov, vzgojitelje, učitelje osnovna šola, pa tudi starši, ko igro igrajo doma.
Cilj: utrjevanje pridobljenega znanja pri učilnici v zabavni igralni obliki.
Naloge:
Izobraževalne naloge:
preveriti moč otrokove asimilacije znanja, spretnosti in sposobnosti, oblikovanih v razredu;
naučite se jih uporabljati v praktičnih dejavnostih - igri.
Naloge za razvoj popravkov:
utrditi sposobnost določanja števila zlogov;
utrditi sposobnost iskanja besed z danim zvokom;
utrditi sposobnost razlikovanja med trdimi in mehkimi soglasniki;
razviti sposobnost pravilnega odgovora na vprašanje;
razvijati pozornost, spomin, logično razmišljanje.
Izobraževalne naloge:
gojiti zanimanje za govorne igre, veščine timskega dela.
Oprema:
pisala, flomastri, žetoni, xerox barvni papir, črka Y, kartice z nalogami, riževo zrno, čarobna škatla, diplome, spričevala, nagrade, ure, minute za žirijo.
Pripravljalna dela:
k igri so vabljeni starši, pripravljenih je 15 listov treh barv (npr. roza, zelena, rumena), izbrani so kurirji, ki logopedu pomagajo pri zbiranju odgovorov, razdeljevanju žetonov, vabljeni so žirija (starši, metodologinja, vzgojitelji) in navijači.
Glasbena spremljava:
Ohranjevalnik zaslona iz TV-oddaje "Vprašanje za zasip".
Glasbene skladbe iz albuma "Nove otroške pesmi":
"Črka A", "Ena, dva, tri ...".
Glasbena skladba "Vsak mali otrok".
Glasbena skladba "Neločljivi prijatelji".
Glasbena kompozicija "ABC".
Člani:
1 ekipa - 4 osebe + mentor (starš za tekmovanje v posebni nalogi)
Ekipa 2 - 4 osebe + mentor (starš za tekmovanje v posebni nalogi)
Ekipa 3 - 4 osebe + mentor (starš za tekmovanje v posebni nalogi)

Napredek igre:

Učitelj logoped:
Dober dan, udeleženci igre, dragi starši in gostje. Danes vas z veseljem pozdravljam v intelektualni in izobraževalni igri "Vprašanje za zasip" (zveni glasbena kompozicija in na zaslonu je prikazan ohranjevalnik zaslona iz programa »Vprašanje za zasip«)
Učitelj logoped:
V "Vprašanju za zasipavanje" sodelujejo 3 ekipe po 4 osebe, od katerih je ena pogumni kapitan. Njegove odgovornosti vključujejo vodenje ekipe, pisanje pravilnih odgovorov na vprašanja na liste papirja in odgovorno vodenje ekipe do zmage. Za pravilen odgovor ekipa prejme žeton, ki je enak 10 sekundam. Vsaka ekipa si prisluži čas za zadnje odločilno tekmovanje.
Najpomembneje je rešiti zadnje vprašanje. Vsaka ekipa ima svoj čas, ki si ga prisluži med igro. Zmaga ekipa, ki prva opravi zadnjo nalogo.
Pozdravimo naše ekipe z bučnim aplavzom.

(pozdrav in predstavitev ekip).

Učitelj logoped:
Vsaka ekipa ima svojega mentorja, ki bo ekipi pomagal pridobiti dodatnih 10 sekund. Pozdravimo naše mentorje.
Učitelj logoped:
Vaše rezultate bo ocenila stroga, a pravična žirija (predstavitev žirije)
Učitelj logoped:
Pozor! Pozor! Dragi navijači! Zdaj bodo naši intelektualci pokazali svojo erudicijo. Vsem iskreno čestitamo in jih pozdravljamo. Našim zmagovalnim ekipam želimo uspeh.
Učitelj logoped:
Za vas imamo tudi igro, kjer je čas, da pokažete svoje znanje!
Naj vam iznajdljivost pomaga dokazati se v igri!
Ne bodi sramežljiv, ne bodi len – zmagovalce čaka nagrada!

1 krog - "Zlogi"

Učitelj logoped:
Seznanimo se s pravili igre.
Pravila igre: Vsaka ekipa ima liste določene barve. To je zaščitni znak vaše ekipe. Nanje boste zapisali svoje odgovore. Med 3 možnostmi morate izbrati pravilen odgovor in zapisati ustrezno številko na list papirja, ki ga daste kurirju, ki prinese list z odgovorom žirije.
Moji pomočnici Natasha in Nastya mi bosta pomagali.
1 vprašanje: Izberite ptico, katere ime ima 2 zloga (slikovna datoteka se imenuje "ris2")
1. Top
2. Žolna
3. Vrabec
Referenca: Ali ste vedeli, da dolžina jezika žolne doseže 15 centimetrov.
2 vprašanje: Izberi žival, katere ime ima 1 zlog (slikovna datoteka se imenuje "ris3")
1. Elk
2. Lisica
3. Veverica

Referenca: Pozimi los za 1 dan pregrizne lubje približno 100 (sto) dreves in grmovnic.
(Žirija povzame rezultate, med igro kurirji zbirajo liste z odgovori, razdeljujejo žetone)

2. krog - "Samoglasniki"

Učitelj logoped:
Veste, da je v ruščini 6 samoglasnikov: a, o, u, s, i, e.
1 vprašanje: Na kateri sliki deklica izgovori samoglasnik [in] (slikovna datoteka se imenuje "ris4")


2 vprašanje: S kakšno barvo predstavljamo samoglasnike?
1. modra
2. zelena
3. rdeča


3 vprašanje: Izberi cvet, ki se konča na samoglasnik (slikovna datoteka se imenuje "ris6")
1. mak
2. cvet vrtnice
3. tulipan


Referenca: Najmanjši popek vrtnice je velik kot riževo zrno logoped pokaže riževo zrno).
(povzetek žirije)

3. krog - "Soglasniki in črke"

Učitelj logoped:
Ko izgovarjamo soglasnike, zračni tok naleti na oviro (zobe, ustnice, jezik)
1 vprašanje: Pred vami so 3 črke, ena od njih označuje soglasnik. Pod katero številko je? (slikovna datoteka se imenuje "ris7")
1. s
2. m
3. l


2 vprašanje: S katero barvo predstavljamo mehke soglasnike? (slikovna datoteka se imenuje "ris5")
1. modra
2. zelena
3. rdeča
3 vprašanje: Izberite sliko, v imenu katere je prvi soglasnik mehak (slikovna datoteka se imenuje "ris8")
1. matrjoška
2. žoga
3. lutka

(povzetek žirije)


4. krog - "Spremeni"

Učitelj logoped:
Ekipa je zgrajena v koloni za kapetanom. Na signal vsak igralec ekipe teče do stojala, obkroži predmet, v imenu katerega se pojavi zvok [a]. Zmaga ekipa, ki prva opravi nalogo in pravilno obkroži vse slike z danim zvokom. (slikovna datoteka se imenuje "ris9")


(Med tekmovanjem se sliši skladba "Črka A")

5. krog - "Zvoki in črke"

1 vprašanje: Določite število glasov v besedi hiša? (slikovna datoteka se imenuje "ris10")

(povzetek žirije)

6. krog "Športna vzgoja - zdravo"

Učitelj logoped:
Veste, da se črke lahko oblikujejo, sestavljajo iz različnih predmetov in jih zdaj uporabljamo različne dele upodobili bomo njeno telo.
Naloga: Razmislite, ekipno narišite črko M. Zmaga tista ekipa, ki to črko nariše natančneje, raznovrstneje in izvirneje. Zmagovalna ekipa prejme žeton. (Med tekmovanjem se sliši skladba "ABC")
(povzetek žirije)

7. krog "Čarobna žoga"

Učitelj logoped:
Danes se v Čarobni krogli skriva samoglasnik. V ruščini ni mogoče poimenovati nobenega predmeta za ta samoglasnik. Napišite ta samoglasnik. odgovor: črka Y (povzetek žirije)

8. krog "Posebna naloga"

Učitelj logoped:
Zdaj pa k sodelovanju vabimo naše mentorje, vaše starše. Tudi zate obstaja naloga, s pravilnim odgovorom boš svoji ekipi prinesel dodaten žeton.
Vaja: Pred vami so 3 predmeti, izberite tistega, v imenu katerega se zvenijo vsi soglasniki (slikovna datoteka se imenuje "ris11")
1. lubenica
2. hruška
3. mandarina


(Med tekmovanjem se sliši skladba "Odrasli in otroci")
(povzetek žirije)

9. krog "Vprašanje za zasipavanje"

Učitelj logoped:
Vsaka ekipa prešteje število žetonov, vsak žeton je enak 10 sekundam. Ekipa opravi zadnjo nalogo za čas, pridobljen med igro. Zmaga ekipa, ki prva opravi nalogo. (med tekmovanjem žirija spremlja čas)
Vaja: Uganite pregovor tako, da v naslov vsake slike napišete 1 črko
(slikovna datoteka se imenuje "ris12")

Ljubeči starši želijo svojega otroka vzgajati tako, da bo v prihodnosti postal dobro izobražena oseba z možnostmi kariere. Prvi korak na tej poti je kakovostna predšolska vzgoja. Zdaj sprejeti šolski program je sestavljen tako, da mora otrok v šolo priti že z znanjem osnov pismenosti. In zelo pomembno je, da vzgojitelj predšolskega otroka ne uči le črk in branja, ampak mu lahko vcepi tudi »občutek za jezik«, razumevanje zakonov njegove konstrukcije in sposobnost njihove uporabe.

Zakaj se morate učiti pismenosti pred šolo

Z vidika psihologov ima otrok v starosti 4–5 let poseben »čut« za jezik, ki v prihodnosti oslabi. Pomembno od mlajša skupina zgradite razrede s predšolskimi otroki tako, da oblikujete njihovo intuicijo za pravilno zgrajene jezikovne strukture, razvijete jasno izgovorjavo besed, izboljšate besedni zaklad. Poleg tega usposabljanje za opismenjevanje prispeva k razvoju duševne dejavnosti in spomina, analizi in sintezi informacij. Vsi ti argumenti kažejo na potrebo po takšnem usposabljanju.

Kako poteka proces poučevanja opismenjevanja

Opismenjevanje poteka postopoma, na igriv način. Razlikujemo lahko naslednje naloge:

  • seznanitev otrok s pojmi "beseda" in "zvok", razvoj fonemičnega sluha;
  • delitev besede na zloge, pravilna postavitev poudarka v besedi;
  • analiza zvočne sestave besede, sposobnost prepoznavanja samoglasnikov, trdih in mehkih soglasnikov, primerjava besed po zvočni sestavi;
  • poznavanje pojma "stavek" in njegovega besedišča;
  • osnove branja in pisanja, sestavljanje besed z deljeno abecedo.

Sodobne metode poučevanja pismenosti temeljijo na zvočni analitično-sintetični metodi poučevanja branja, ki jo je predlagal K. D. Ushinsky pred več kot sto leti. Po tej tehniki se otroci seznanijo z zvoki, ko so izolirani neposredno od živega govora. Najprej se asimilirajo samoglasniki a, o, i, e, y, s. Naloge postajajo postopoma težje. Zvok je opredeljen v enozložnih, dvozložnih in nato v večzložnih besedah. Nato se preučujejo samoglasniki i, yu, ё. In šele po tem nadaljujejo s preučevanjem soglasnikov. K. D. Ushinsky je zapisal, da je poučevanje otrok za prepoznavanje soglasnikov v besedi najpomembnejša in težka naloga, to je "ključ do branja".

Otroci, stari 4-5 let, so najbolj dovzetni za zveneč govor, zanimanje za branje se običajno pojavi šele pri 6-7 letih.

Za majhne otroke je igralna komponenta pouka pomemben vidik. Otroka je treba motivirati za izvajanje vaj, ga navdušiti z zanimivo nalogo. Razvitih je bilo veliko tehnik in metod, le izbrati morate ustrezne razrede glede na temo in starost otrok. Pouk opismenjevanja lahko vključuje osnovne metode izobraževalnih dejavnosti: gledanje slik, risanje, branje poezije, reševanje ugank, igre na prostem, poleg tega pa obstajajo posebne vaje, o katerih bomo še razpravljali. Opismenjevanje je priporočljivo izvajati vsaj enkrat tedensko.

Če je v skupini velika razlika glede stopnje asimilacije gradiva, je priporočljivo uporabiti posamezne naloge ali izvajati pouk v podskupinah.

Značilnosti razredov z omejenim zdravjem pri otrocih

Motnje govora, ki jih opazimo pri nekaterih vrstah bolezni pri otrocih, vodijo v zaviranje procesa obvladovanja veščin branja in pisanja. Takšni otroci počasneje opravljajo naloge, pogosto zamenjujejo podobno zveneče črke, podobno zveneče besede. Predšolski otroci s takšnimi odstopanji potrebujejo pomoč logopeda, psihologa, pa tudi večjo pozornost vzgojitelja in staršev.

Izvajanje pouka v skupini je zgrajeno tako, da otrok nekatere vaje izvaja posamezno. Toda hkrati se ne sme počutiti popolnoma ločenega od skupnih dejavnosti. Na primer, lahko vnaprej pripravite nalogo posebej ali otroku s posebnimi potrebami ponudite več lahka uganka da jim omogočijo, da se izrazijo med svojimi vrstniki.

Otroci z govornimi motnjami dobijo izobrazbo, ki je primerljiva z izobrazbo zdravih vrstnikov v njihovem okolju

Starši naj pomagajo vzgojiteljici in logopedu tako, da nekaj naredijo dodatne vaje z otrokom ali utrjevanje naučenega na vrtu. Doma lahko uporabite tudi interaktivne igre, zanimanje za katere imajo otroci precej veliko.

Video: Poučevanje opismenjevanja otrok z motnjami govora

Oblike in metode poučevanja

Obstajajo tri glavne skupine učnih metod za otroke, od katerih vsaka temelji na določeni obliki razmišljanja otroka.

  • vizualne metode. Sem spadajo: razstavljanje predmetov, slik, ilustracij; reševanje izografov (črke so postavljene druga na drugo, določiti jih morate) in rebusov; uprizarjanje skečev, ogled predstavitev, risank, obisk gledališča.
  • Praktične metode. V to skupino spadajo: izvajanje vaj, tehnike igranja, modeliranje, oblikovanje.
  • verbalne metode. Pogovori, branje, sestavljanje zgodb po modelu, zgodbe po načrtu, zgodbe – fantazije.

Pri izvajanju pouka mora učitelj uporabljati tehnike, tako da se različne vrste otrokovih dejavnosti izmenjujejo, način pridobivanja informacij se preklaplja: vizualni, taktilni, slušni. Razmislite o primerih praktičnih tehnik:


Pri preučevanju črk se za boljšo asimilacijo gradiva njihov videz predvaja v različnih ustvarjalnih nalogah. Narišite pismo, okrasite ga z različnimi vzorci, izklesite pismo, sešijte obleko zanj, položite pismo s fižolčki ali gumbi, narišite s peskom, zložite ga iz palic, spletite v pletenico, prejmite pismo v dar itd.

Za preverjanje asimilacije gradiva pri starejših otrocih je mogoče opraviti preverjanje.

Vaja, ki jo lahko vključimo v takšno delo: izroček s predmeti in preučenimi samoglasniki. Otroci morajo povezati predmet in sliko samoglasnika, ki je v besedi. Za prvo sliko nariši besedno shemo: koliko zlogov, kateri je poudarjen.

Vzorec kartice za verifikacijsko delo s starejšimi predšolskimi otroki

Teči glasovno-črkovna analiza besede, torej napišite imena predmetov, upodobljenih na kartah.

Za otroke, ki znajo pisati, lahko uporabite izroček, ki zahteva imena predmetov.

Bralnim otrokom lahko ponudimo reševanje ugank ali iger za sestavljanje besed: "Kdo bo sestavil več novih besed iz črk besede Odlično?"; "Poimenuj besede, sestavljene iz dveh, kot je beseda Parovoz sestavljena iz besed Par in Voz."

Faze poučevanja predšolskih otrok za branje in pisanje

Priprave na opismenjevanje se začnejo pri treh letih. Katere naloge se rešujejo v posamezni starostni skupini?

Druga mlajša skupina

Letošnji cilji so:

  • obogatitev slovarja;
  • razvijanje sposobnosti pravilne in jasne izgovorjave besed;
  • oblikovanje sposobnosti razlikovanja zvokov;
  • poznavanje pojmov "beseda" in "zvok".

Glavne oblike dela: pogovori, branje, pomnjenje poezije, igre.

V razredih, ki oblikujejo zvočne razlike, se otroci seznanijo z zvoki sveta okoli sebe in se jih naučijo prepoznati, uveden je pojem "zvok".

Študija se začne z upoštevanjem zvokov, ki se med seboj zelo razlikujejo (šumenje papirja je zvok zvonca). Nato preidejo na tesne zvoke (šelestenje papirja - šelestenje listov, lahko uporabite različne zvonce). Posledično naj bi se otroci naučili razlikovati med naravnimi zvoki (zvok avtomobilskih gum, škripanje krede, čivkanje vrabca).

Uporabljene igre: »Povej mi, kaj se sliši« (uporablja se posnetek različnih zvokov), »Kje zvoni?«, »Kako živali renčijo« (otroci gledajo slike in reproducirajo zvoke, ki jih oddajajo živali).

V enem od razredov lahko uporabite komplete predmetov iz istih materialov: steklo, kovina, plastika. Najprej učitelj pokaže, kakšen zvok nastane pri udarcu po steklu, kovini. Nato za zaslonom udari v predmet. Otroci morajo ugotoviti, iz česa je narejen.

Možna je teatralizacija znane pravljice. Spomnimo se pravljice "Kolobok". »Kotaljenje, kotaljenje Koloboka po poti. In proti njemu ... ". Otroci nadaljujejo: "Hare!". Otrok z igračo zajca v rokah pride naprej in se postavi pred otroke. Tudi z ostalimi junaki pravljice smo premagali srečanje. Učitelj izmenično nagovarja otroke z igračami spredaj: »Kako se imenuje tvoja igrača? Povejmo to vsi skupaj." In tako za vse like. Pri izvajanju takšnih vaj je pozornost usmerjena na koncept "besede".

Primer lekcije o razvoju fonemičnega sluha si lahko ogledate na povezavi.

srednja skupina

Letošnji cilji so:

  • nadaljnji razvoj in povečanje slovarja;
  • oblikovanje sposobnosti zaznavanja zapleta pripovedi, pripovedovanja;
  • učenje pesmi, pregovorov in rekov na pamet;
  • utrjevanje pojmov "beseda" in "zvok", delitev besede na zloge;
  • oblikovanje veščin za določanje dolžine besede, poudarjanje prvega zvoka.

Glavne oblike dela: pogovori, branje, pripovedovanje, pomnjenje pesmi in pregovorov, ustvarjalne zgodbe, igre.

Video: lekcija "Razvoj govora" v srednji skupini vrtca

Starejša skupina

Razlikujemo lahko naslednje naloge:

  • nadaljnji razvoj fonemičnega sluha: prepoznavanje samoglasnikov in soglasnikov, njihovo pravilna izgovorjava in artikulacija;
  • prepoznavanje besed, ki vsebujejo določen zvok;
  • postavitev stresa;
  • sposobnost označevanja zvoka (samoglasnik, soglasnik, trd ali mehak);
  • delitev povedi na besede, poudarjanje vprašalnih in vzkičnih povedi z intonacijo.

Malčki se morajo naučiti, kako pravilno prepoznati samoglasnike, ne da bi jih preskakovali v besedah. Natančna izgovorjava samoglasnikov določa lep govor. Študija gre običajno v vrstnem redu: [a], [o], [y], [i], [s], [e], [e].

V prvi lekciji iz besede izpostavimo samoglasniški glas. Na primer [a]. Učitelj poimenuje besede, v katerih je [a] prisoten v odprtem zlogu, s poudarkom na glasu [a]: KA-A-A-SHA-A-A. Otroci ponavljajo. Podobne besede tudi izgovarjamo: MA-MA, RA-MA. Pri izgovorjavi glasu se osredotočamo na artikulacijo.

Da bi otrokom olajšali posnemanje artikulacije, jih lahko povabite, naj se spremljajo skozi majhna ogledala.

Učitelj razloži, da pri izgovorjavi zvoka [a] zrak prosto izdihne, ne da bi pri tem naletel na ovire. Zvok je glasen, glasen, zato se imenuje samoglasnik. Označili ga bomo z rdečo barvo.

Na enak način otroke seznanimo s preostalimi samoglasniki.

Vaje za samoglasnike lahko vključujejo naslednje vaje:

  • "Glej zvok": učitelj tiho ekspresivno izgovori zvok, fantje ga kličejo.
  • "Besede imenujemo z določenim zvokom" (naš zvok mora biti udaren - roke, ne roka, mačka, ne mucek).
  • "Razstavite kartice": otroci izberejo kartice s slikami za zvok [a] in jih pritrdijo na magnetno ploščo.
  • Opredelitev zvoka med drugimi samoglasniki a, y in, e, o (učitelj sprva jasno izgovori zvoke zase, to se ne naredi naprej).
  • Opredelitev zvoka v zlogih (on, brki, kot, im, op).
  • Opredelitev zvoka v besedah ​​(gugalnica, astra, lok, Ira, gadfly).
  • Iskanje besed v stavku za določen zvok: "Krt in mačka sta zavila obroč."

Nato otroke naučimo določiti, v katerem zlogu besede se nahaja naš zvok: v prvi lekciji iščemo zvok v prvem zlogu, v drugi - v zadnjem zlogu in šele v naslednji - na sredini. besede. To situacijo je mogoče premagati na primer s pomočjo "zabavnega napovednika". V tem napovedniku je toliko oken, kolikor je zlogov, z zastavico označimo okno, kjer sedi želeni samoglasnik.

Po preučevanju samoglasnikov sledi preučevanje soglasnikov.

Artikulacija soglasnikov (m), (n) je nasprotna artikulaciji samoglasnikov: zrak zadržujejo bodisi ustnice bodisi zobje.

Razmislite o lekciji z zvokom [m]. Učitelj pravi: »Mlada krava še ne zna zares mukati. Dobi samo M-M-M. Malčki sami izgovorijo zvok, z ogledalom preverijo artikulacijo. Otroci opazijo, da je na poti zraka ovira – ustnice. Učitelj razloži, da pri izgovorjavi vseh soglasnikov zrak naleti na oviro. Glasovi so se strinjali, da se tako izgovarjajo, zato se imenujejo soglasniki. Označeni so z modro barvo.

Otroke je treba naučiti ločevati zveneče in gluhe soglasnike. Učitelj razloži, da se zveneči soglasniki izgovarjajo s hrupom in glasom, gluhi pa samo s hrupom. Če z dlanmi zaprete ušesa, lahko slišite glasen zvok, gluhega pa ne. Naš glas [m] je sonoren.

Morate se domisliti oznake za zvočnost: zvonec, zvonec, zvočnik. Če je zvok gluh, je simbol prečrtan.

Tudi soglasnike delimo na mehke in trde. Otrokom razložite razliko v artikulaciji. Ko izgovorimo nežen zvok, se ustnice napnejo in zdi se, kot da se rahlo nasmehnemo. Pri izgovarjanju trdnih zvokov tega ne opazimo. Razločno izgovorimo, da otroci vidijo premikanje ustnic: "Tema, tema, skrivnost, tele."

Pridemo do oznake: za mehke zvoke - vata, za trde zvoke - kamen.

Pri preučevanju zvoka je podan oris črke. V tej starosti si otroci še vedno zelo težko zapomnijo grafiko. Doseči dober rezultat, izvajajte vaje podlagi različni tipi otroški spomin.

  • Naloge, ki temeljijo na vizualnem spominu - uporabljajo slike, igrajo se prizori.
  • Tehnike, zasnovane za taktilni spomin - otroci predmet, ki ga preučujejo, čutijo z rokami: oblikujejo črke iz testa, gline ali plastelina, jih položijo iz majhnih predmetov.
  • Uporaba mehanskega spomina - otroci naj samodejno ponovijo obliko črke: narišejo, obrišejo po šabloni, izrežejo papir vzdolž konture.
  • Pritožba na asociativni spomin - organiziramo natečaj zgodb "Kako izgleda pismo."

Skozi študij smo uvajali sistem označevanja zvoka na podlagi barve (samoglasnik - rdeča, soglasnik - modra) in simbolov (zveneč - zvonec, mehak - vata, trd - kamen). Ta tehnika pomaga pri pomnjenju gradiva in pri razvijanju nalog.

Primer naloge po uvedenem notnem sistemu: otroci morajo s črtami pravilno povezati sliko in besedno shemo.

Pot do pismenosti ni lahka. Da bi šel skozi to, mora otrok pokazati marljivost in marljivost. Naloga odraslih je pomagati otroku pri učenju. Odlično bo, če se v skupini pojavi zaslon, ki odraža, kakšno znanje so otroci že dosegli in kaj je treba še obvladati.

AT starejša skupina Program opismenjevanja nudi seje analize predlogov. Na tej povezavi se lahko seznanite s povzetkom GCD o razvoju govora na temo "Uvod v predlog."

pripravljalna skupina

Razlikujemo lahko naslednje naloge:

  • oblikovati sposobnost analize besedila in pripraviti predlog po dani shemi;
  • uvesti pojme "samostalnik", "pridevnik", "glagol", govoriti o izbiri sinonimov, protipomenk za besede;
  • naučiti sestaviti besedno shemo;
  • doseči hitrost branja 30-40 besed na minuto;
  • naučiti pisati besede v zvezek.

Video: lekcija "Pismenost" v pripravljalni skupini za učna gradiva "Poti"

Opismenjevalne ure potekajo dvakrat tedensko. Za mlajšo skupino 15–20 minut, za srednjo skupino 20–25 minut, za starejše predšolske otroke 25–30 minut.

Dolgoročno načrtovanje procesa poučevanja opismenjevanja je mogoče narediti tudi drugače, kot na primer na tej strani.

Obstajajo tudi druge metode poučevanja pismenosti. Metoda Nikolaja Zajceva ("Zajcevljeve kocke") je postala zelo razširjena. Po njegovih besedah ​​je mogoče otroka učiti brati in pisati že od samega začetka. zgodnja starost brez predhodno usposabljanje. Metoda temelji na uporabi posebnih kock s "skladišči" in stenskih miz.

"Skladišče" je posebna govorna enota Zaitsevove metode, je par soglasnik - samoglasnik ali soglasnik in trdi ali mehki znak ali ena črka.

Rezultati učenja so vidni že po nekaj mesecih: otroci berejo tekoče brez težav. Ta metoda je primerna tudi za poučevanje naglušnih in slabovidnih otrok. Slabosti metode so, da se usposabljanje izvaja individualno in ga ni mogoče uporabiti za delo v vrtčevskih skupinah. Poleg tega ima lahko otrok, ki so ga učili brati in pisati po tej metodi, težave pri osnovna šola zaradi različnih principov podajanja snovi.

Analiza lekcije

Rezultat dela vzgojitelja v vrtcu ne ocenjujejo le otroci in njihovi starši, temveč tudi javni izobraževalni sistem. vodja ali metodolog izobraževalna ustanova se lahko udeleži katere koli lekcije z otroki in oceni, kako uspešno in uspešno se izvaja. Na podlagi rezultatov testa se sestavi analiza lekcije. V tem dokumentu:

  • Navedena sta tema in namen lekcije ter glavne naloge: izobraževalne, razvojne, izobraževalne;
  • ugotavljajo se metode in tehnike, ki jih uporablja vzgojitelj, in kako ustrezajo zastavljenim nalogam;
  • podana je ocena dejavnosti otrok;
  • analizirano je delo vzgojitelja med poukom;
  • podana so priporočila za izboljšanje izobraževalnega procesa.

Primer takšne analize lekcije si lahko ogledate na spletnem mestu

Zdravo. Moje ime je Margarita. Zdaj sem upokojen, več kot dvajset let delam kot učitelj. Preizkušam se v pisanju člankov o pedagogiki in živalih.

Elena Antonceva

Otrok začne uporabljati svoj materni jezik skoraj od zgodnjega otroštva, vendar se ne zaveda načinov, na katere poteka njegov govor. Predšolsko otroštvo - čas nastajanja temeljna načela osebnosti, individualnost, najugodnejše obdobje za razvoj radovednosti, splošnih in posebnih sposobnosti. Razvoj otrokovega govora je ena od vodilnih nalog, ki jih rešuje predšolska ustanova ali starši. S psihološkega vidika začetno obdobje pismenost- to je oblikovanje novega odnosa do govora pri otroku. Govor sam, njegova zunanja zvočna plat, postane predmet znanja. Po mnenju M. Montessori, A. N. Korneva, R. S. Nemova, izobraževanje z branjem je treba začeti pri 5-7 letih, saj se v tej starosti do neke mere razvije samozavest, oblikujejo se govor, motorične sposobnosti, osnovne spretnosti pri umetniških dejavnostih, pojavi pa se tudi zanimanje za črke in želja naučiti se brati.

Zahvaljujoč posebnemu procesu spoznavanja, ki poteka na čustven in praktičen način, postane vsak predšolski otrok mali raziskovalec, pionir sveta. Od začetka pismenost predšolski otrok začne analizirati svoj govor in spozna, da je sestavljen iz stavkov, ki pa so sestavljeni iz ločenih besed, besed - iz zlogov, zlogov - iz zvokov. Glasovi v pisavi so označeni s črkami. Zato med obdobjem pismenost veliko mesto je namenjeno razvoju fonemičnega sluha, sposobnosti razlikovanja posameznih besed v govornem toku, položaju in prisotnosti zvokov v besedi. Razvoj govora se izvaja v različnih vrstah dejavnosti, vključno s posebnimi razredi v pismenost.

izobraževanje izpeljana na igriv način. ponujam ti igre, naloge, vaje:

Igra "Ime prvi glas v besedi» (prstani Lull)

Seznanitev s simboli zvokov (priročnik T. A. Tkachenko ("Posebni simboli")

Igra "Russell se oglaša v hiše" (razvrstitev samoglasnikov - in soglasnikov)


telovadba "S prstom narišite zvočni simbol na klic"


Igra "Signali"


igra-vaja "Darila za Tima in Toma" (definicija trdih in mehkih zvokov)



Vaja "Določite mesto samoglasnika v besedi" (z uporabo fižola, gumbov ali čipsa v rdeči barvi)

"Zvočna shema besede" (modri, zeleni in rdeči žetoni)


Prstne in logaritemske vaje.


Igra "Izberi shemo besede k sliki"


Igra "Zabavni vlak", "Hiše" (deljenje besed na zloge)


Igra "Čarobna kocka" (sestavljanje povedi s predlogi)


telovadba "Nariši črko z vrvico"


telovadba "Zvočna analiza besed"

Igra "Zlogovna ura" (sestavljanje besed iz zlogov)


Igra "Zberi kocke" (sestavljanje besed iz črk)



Morda te igre koristno za vas pri delu. Vso srečo!

"Govor je najprej proces uporabe jezika, ki je bil razvit s prizadevanji mnogih ljudi, služi družbi in je javno dobro" - (N.I. Zhinkin).

Z obvladovanjem bogastva jezika človek vse življenje izboljšuje svoj govor. Vsako starostno obdobje prinese nekaj novega v njegov govorni razvoj. Temelji govornega razvoja se postavijo že v osnovni šoli, saj. tu se otroci prvič srečajo s knjižnim jezikom, pisno različico jezika in potrebo po izpopolnjevanju govora. Pravočasno obvladovanje pravilnega govora je pomembno za oblikovanje polnopravne osebnosti otroka, za njegovo uspešno šolanje v šoli in za nadaljnje delo.

Tradicionalne zahteve za govor: vsebina, doslednost, jasnost, natančnost.

Pogoji govorne dejavnosti: razpoložljivost gradiva za izrekanje, potreba po izrekanju in obvladanje jezikovnih sredstev.

Razvoj govora je hrbtna stran procesa razvoja mišljenja. Brez jezikovnega materiala se mišljenje ne more uspešno razvijati. Brez misli ni govora. Zato je nujen pogoj za visoko učinkovitost razvoja govora pri pouku ruskega jezika organizacija duševne dejavnosti otrok. Pomembno je, da je učenec že od samega začetka pouka vključen v miselno dejavnost.

Delam po začetniku, ki so ga uredili V. V. Repkin, E. V. Vostorgov, V. A. Levin (po sistemu D. B. Elkonin-V. V. Davydov). Učbeniško gradivo prispeva k doseganju odličnih rezultatov v splošnem razvoju šolarjev. Avtorji učbenika so vanj vključili takšne vaje, ki pri otrocih vzbujajo veliko zanimanje za jezik, pomagajo razumeti povezave med posameznimi znanji in jih sistematizirati. To so strani skupnega branja, ki ustvarjajo vzdušje literarnega branja že od prvih učnih ur, veliko preden se otroci začnejo učiti prvih črk; zvijalke, uganke, ki prispevajo k nadaljnjemu razvoju govornega sluha in utrjevanju jasnega, pravilnega in izrazitega govora; pregovori, reki, razvijanje figurativnega govora itd.

Za nekatere lekcije sem izbral dodatne vaje, zabavno gradivo, didaktične igre, ki razvijajo fonemični sluh, bogatijo, pojasnjujejo in aktivirajo slovar, oblikujejo slovnično strukturo govora.

I. Vaje za razvoj fonemičnega sluha.

Zvijalke in zvijalke za vsak zvok.

Tukaj je nekaj izmed njih.

[b] Beli oven udarja po bobnu.
Buyanski oven je splezal v plevel.

[p] Polia je šla plevet peteršilj na njivo.
Spet je pet fantov pri štoru našlo pet gob.

[h] Zimsko jutro od zmrzali
Breze zvonijo ob zori.

[c] Slava je jedel mast, vendar je ni bilo dovolj.
Senya in Sanya imata v svojih mrežah soma z brki.
Osa nima brkov, nima brkov, ampak brke.

[e] Žolna zabija drevo,
Dan dneva drobi lubje.

[t] Triintrideset črtastih pujskov
Triintrideset čopkov štrli.

[p] Za Borisa kuhala Larisa
Okusna juha iz riža.

Ba-bo-by - na dvorišču so palice.

Boo-by-boo - krokar sedi na hrastu.

Bo-boo-by - hrasti rastejo v gozdu.

Would-bo-ba - to je kakšna krastača.

Sa-sa-sa - lisica teče skozi gozd.

As-as-as - lisica se nas boji.

Sy-sy-sy - lisica ima puhast rep.

Su-su-su - kako lepo je v gozdu.

Su-syu-su - tiho jeseni v gozdu.

Nas-nas-nas - ne bojim se lisice.

Ša-ša-ša je moja sestra Maša.

Šo-šo-šo - v redu sem.

Šu-šu-šu - ne maram kaše.

Ši-ši-ši - zabavamo se iz srca.

Ra-ra-ra je visoka gora.

Ry-ri-ry - dali so nam žoge.

Ry-ri-ry - komarji letijo.

Ru-ryu-ru - koza grizlja lubje.

Ri-ry-ri - kupljeni krekerji.

Ryu-ru-ryu - skuham krompir.

Da, da, da - sladko jagodičje.

Do-do-do - orel ima gnezdo.

Doo-doo-doo - jablane rastejo na vrtu.

Ta-ta-ta - mačka ima puhast rep.

Ta-ta-ta - Oh, kakšna lepota!

Ti-ti-ti - rože rastejo na travniku.

Iz-iz-iz - obožujem kompot.

Zvijanje jezika in zvijanje jezika se ne izgovarjata le jasno in razločno, temveč tudi z različno glasnostjo (šepetajoče, s priglasom, glasno) in z različno hitrostjo (počasi, zmerno, hitro).

II. Didaktične igre.

Znani ruski jezikoslovec in metodolog je zapisal: »Nikjer se igra ne zliva tako tesno z delom in delom kot ravno v glasoslovju, zato nič ni tako neprimerno za osnovno izobraževanje, kot je. Nikjer se spet ta igra ne spremeni tako zlahka v resno zadevo, ki razvija miselni aparat, kot v fonetiki. (A.M. Peshkovsky “Metodološki dodatek k knjigi “Naš jezik”.) Sodobna didaktika si pridržuje otroku pravico do igre v šoli in jo obravnava kot enega od kazalcev skladnosti poučevanja s starostnimi značilnostmi učencev.

Še posebej primerni in celo potrebni so trenutki igre pri izobraževanju šestletnikov, saj se oblikovanje izobraževalne dejavnosti pojavi z nerazvitimi prostovoljnimi procesi zaznavanja, spomina in pozornosti. Igralni trenutki v učni proces vnesejo element zabave, pomagajo razbremeniti utrujenost in stres v učilnici.

Za utrjevanje sposobnosti razlikovanja besednih razlikovalnih lastnosti soglasnikov uporabljam različne igre z zvoki. Tukaj je nekaj izmed njih.

"Najdi par." Material za igro: seznanjene slike (miška - medved, mačka - kit, kosa - koza, mak - rak, brki - osa, polica - datoteka, trava - drva, tobogan - skorja, zajček - trska, top - zdravnik, udarec - medved) . Otroci izberejo sliko (ime upodobljenega predmeta ima enak zvok kot ime ene od prikazanih slik na platnu), izgovorite obe imeni (kozja pletenica).

"Ujemi zvok." Na primer [s] (vrtec, Vasja, slon, čaplja, nosovi, gosi, rt, maska, pujski, zrel, cel, zajček, los, fižol).

"Cvetličarna" ali "Zberi šopek". Igralni material: razglednice s podobo rož. Otroci najdejo rože, v katerih je določen zvok, na primer [p] (vrtnica, astra, potonika, tulipan, narcis, koruzolec, kamilica, dalija, nagelj).

"Pozorni kupci" Vaši starši so plačali za igrače, katerih imena se začnejo z [m] (matrjoška, ​​miška, avto, žoga, medved. Lahko vzamete te igrače. A da ne bo pomote.

Gradivo za igro "Živalski vrt": slike živali in zvočni modeli besed. Živali je treba "naseliti" v kletke, tj. poveži glasovni model besede s sliko (lisica, zebra, tiger, zajec).

"Hokej" (najljubša igra prvošolcev). Roke, upognjene v komolcih - "vrata", "pak" - beseda, ki se začne ali v kateri je ali ni določen zvok. Na primer, "pak" je beseda, v kateri ni zvoka [w] (žoga, vročina, Sasha, Pasha, dobro opravljeno; pnevmatika, avto, maščoba; drog, gesta, dobro opravljeno; šest, maščevanje). Ena skupina otrok so "vratarji", druga - "sodniki", tretja - "navijači". Zavpijejo: "Gol!" - če "pak" zadene gol.

"Izberi besedo." Na primer, glede na model:

Učenci iz nje izbirajo besede. »Krmilnik« sprejme besede in ne preskoči tistih, ki se ne ujemajo z modelom, in pojasni napako.

"Preveri Avosikovo delo." Tri sheme in tri besede: repa, melona, ​​buča (besede lahko podate s slikami). Učenci ugotovijo, kateri od vzorcev ustreza posamezni besedi, poiščejo napako in jo popravijo.

»Prepoznaj in poimenuj glas«, »Poberi besedo z zvokom«….;

Po branju besed v stolpcih in razjasnitvi njihovega slovarskega pomena otrokom ponudim naslednje naloge:

Poiščite in preberite besede, ki poimenujejo dejanja;

Besede so imena

Poišči in preberi besedo, ki ustreza zvočnemu modelu;

Ugani uganko (otroci najdejo odgovor med prebranimi besedami);

Spremenite besedo s številko;

Poimenujte značilnosti predmeta;

Poimenujte dodatno besedo v stolpcu (izbira študenta je utemeljena s koherentno izjavo);

Na primer zadeva: " Črke D-T". Otroci berejo besede.

1) Preberite besede, sestavljene iz enega zloga.

2) Preberite besede tretjega stolpca, poiščite "dodatno". Pojasni.

3) Kaj pomenita besedi "kje", "kdaj"? (Predmet? Znak? Dejanje?)

Izmislite stavke za dano shemo.

4) Spremenite besede po številu: prijatelj - (prijatelji), leto - (leta), mavrica - ?; dnevi - (dan), kodri - ?;

5) Oblikujte besede-dejanja iz besed: zaspanost - (dremati), misel - (misliti), prijatelj - (biti prijatelji), kaditi - (kaditi);

6) Poiščite besedo-predmet besedam-znakom: zvest - (prijatelj), oddaljen - (cesta), peščen - (spodaj), sedem barv - ...

Pri preučevanju teme "Črke Z - S".

Igra "Veliko-malo". Učitelj pokliče besedo, otroci pa jo "zmanjšajo" grm - (grm), most - ..., obleka - ..., letalo ...:

Poberi znake za naslednje besede: sestra (kaj?) (domača, sestrična, skrbna), vrvica - (kaj?) (tanka, jeklena, kitara), obleka - (kaj?) (pametna, športna, večerna, volnena) , most -…., letalo-…,

Izbiraj do besed besede – dejanja: (kaj dela?).

Letalo (kaj počne?) leti, brni, ...

Jok .... (jok)

Taborni ogenj…

Poveži besedo s podano shemo

Da bi razvili način branja in pisanja, v lekcijo vključim igre za ugibanje črk in besed. Tukaj je nekaj izmed njih.

1. "Raztresene črke." Iz črk sestavite besede: C, B, O, O, L; I, N, K, G, A; S, S, O, M, K, O; A, T, R, E, K, A; O, L, K, Š, A; C, U, P, b, K, A, B;

2. Izmislite si besede in se sami domislite.

3. Vpiši besede v prazne celice.

4. Igra "Odvzemi zlog."

5. “Nevidne črke”. Napiši samoglasnike namesto pik, preberi besede.

6. Sestavi besedo.

Napišite soglasnik, preberite besede.

7. "Besedni mozaik".

Besede so napisane na ugankah. Najti morate par, sestaviti figuro in prebrati besedo.

8. "Zlog za zlogom." Podana je beseda, sestavljena iz dveh ali več zlogov. Otroci izberejo besede in jih zapišejo tako, da je zadnji zlog prejšnje besede začetni zlog naslednje. Na primer:

Zabavno gradivo za pouk Najdem v knjigah

Undzenkova A. Ruski jezik s strastjo - Jekaterinburg. 1977.

Ladyzhenskaya T.A. Govor. Govor. Govor - M. - 1983.

Kalmikova I.R. 50 iger s črkami in besedami. - Yaroslavl "Akademija, K" 1999.

Tarabarina T.I., Sokolova E.I. Tako študij in igra: ruski jezik. - Yaroslavl "Akademija razvoja" 1998.

Fomicheva M.F. Učenje otrok pravilne izgovorjave. - M. 1981.

Avtor: Mozgova Lyudmila Gennadievna Učitelj-logoped, GBDOU d / vrtec št. 26 okrožja Krasnoselsky v Sankt Peterburgu

Delo kot logoped govorna skupina pri otrocih z diagnozo "splošna nerazvitost govora" sem se soočil s problemom, da moji otroci težko obvladajo gradivo pri pouku opismenjevanja, imajo velike težave v procesu obvladovanja bralne veščine, ne razumejo vedno pomena tega, kar berejo, med branjem dopuščajo najrazličnejše napake.

Opismenjevanje je kompleksna dejavnost, ki zahteva določeno stopnjo zrelosti številnih duševnih funkcij otroka in dovolj visoko stopnjo razvoja ustnega govora. Če otroci z normalnim govorom vseskozi predšolska starost naučijo se besedišča, obvladajo slovnične oblike, postanejo pripravljeni obvladati glasovno in oblikoslovno analizo besed, nato pa pri otrocih z različne oblike govorna patologija, obstaja zaostanek v razvoju teh procesov. Otroci na uho ne razlikujejo dovolj fonemov, podobnih po artikulaciji ali akustičnih lastnostih.
Otroci z diagnozo splošne nerazvitosti govora so v nevarnosti za disleksijo. Disleksija se kaže v številnih bralnih napakah, napake trajajo dolgo in so trdovratne, specifične, ponavljajoče se, tipične.
Ker ima korektivna vzgoja v začetkih opismenjevanja naslednje cilje: oblikovati pri otrocih potrebno pripravljenost za učenje branja in pisanja ter otroke naučiti brati in pisati, je bil izdvojen sistem. posebne vaje namenjeno pripravi otrok na opismenjevanje in obvladovanje njegovih elementov. Vse vaje izvajam v igrivi zabavni obliki, saj je igra glavna dejavnost predšolskih otrok. Praktične izkušnje kažejo, da je učenje v igri veliko hitrejše in močnejše kot pri uporabi zgolj didaktičnih prijemov. Uporaba igre pri opismenjevalnem pouku mi pomaga pri razbremenitvi napetosti pri otrocih, študiju in utrjevanju težke (teoretične) snovi na ravni čustvenega zavedanja. Uporabljam tudi metode igre zaradi dejstva, da se pri otrocih s splošno nerazvitostjo govora izobraževalni in kognitivni interesi oblikujejo pozno in motivacija za igro ostane dolgo časa.
Pouk opismenjevanja je namenjen razvijanju konceptualno teoretičnega mišljenja in ne gre brez iger, ki služijo osrednji in najtežji stopnji učenja: stopnji uvajanja teoretičnih pojmov. Igra v te koncepte vnaša tisto figurativno, čutno vsebino, ki je prikrajšana besednim definicijam novega abstraktnega znanja in celo njegovim vizualnim shemam in modelom. Igro, zaradi katere se pri otrocih oblikujejo nove vrste konceptov, ideja o besedi se ponovno zgradi, lahko imenujemo izobraževalna v strogem pomenu besede.
Kako je zgrajena izobraževalna igra?
Vzorec novega izobraževalnega dejanja (izločanje zvokov v besedi, razlikovanje med samoglasniki in soglasniki itd.) Otrokom najprej damo v namišljeni igralni situaciji, pošljemo se v pravljico.
Že od prve ure opismenjevanja začnem otrokom pripovedovati pravljico (njeno pogojno ime je »Mašino potovanje po deželi ruskega jezika«) in v naslednjih razredih se nenehno vračam k junakom te pravljice. Po potrebi so uvedeni novi pogojni znaki, ki poosebljajo uvedene koncepte.
Ne vem, Ostržek, Carlson ne morejo personificirati vsebine jezikovnih pojmov. Toda fonetična vila nam pomaga, da izvemo več o zvokih, predstavi Tim in Tom, ki odlično utelešata razlikovanje med trdoto in mehkobo soglasnikov. Fairy Graphics je zaslužna za črke, za pravilno branje. Šok mojster vam bo pomagal najti naglašeni zlog. Korney Korneich bo govoril o istokorenskih besedah ​​- sorodnikih. Dejanja z besedami ali njihovimi zvočnimi vzorci izvajajo otroci v imenu teh jezikovnih likov.

Osnovne zahteve za igre, ki se uporabljajo pri pouku opismenjevanja.
1. Pri izbiri pravil igre se upoštevajo značilnosti otrok te skupine (podskupine).
2. Igra naj ustreza ciljem pouka in prispeva k njihovemu uresničevanju (učni cilj pouka).
3. Igra mora poleg kognitivnih imeti igralne naloge.
4. Na koncu igre se rezultati nujno seštejejo in zmagovalci so razkriti v osebi enega otroka ali skupine.
Igre so bile razvite ob upoštevanju teh zahtev. Ugotovljeno je bilo, da so igre z vključevanjem dejanj, potrebnih za razvoj bralnih spretnosti, najučinkovitejše, ko branje ni samo sebi namen, temveč sredstvo za dosego cilja igre.
Na podlagi dejstva, da so vodilni simptomi disleksije na začetni fazi bralne sposobnosti so šibkost oblikovanja zvočno-črkovnih zvez (to se kaže v nezmožnosti pravočasnega obvladovanja zvočno-črkovne simbolike) in nezmožnost oblikovanja zlogovnih spretnosti, velika pozornost namenjeno delu na glasu, črki in zlogu.

Zvočni in črkovni delovni načrt
1. Izolacija zvoka iz dvorišča zlogov, besed.
2. Določanje mesta zvoka v besedi.
3. Izmišljanje besed za določen glas.
4. Razjasnitev artikulacije in zvočnih značilnosti.
5. Seznanitev s pismom.
6. Iz katerih elementov je pismo sestavljeno.
7. Kako je videti pismo.
8. Prepoznavanje dane črke med drugimi črkami.
9. Določitev prostorskih razmerij elementov črk, lokacije črke na listu papirja.
10. Delo s črkovnimi tabelami pri porazdelitvi pozornosti.
Osredotočil se bom samo na tiste vrste iger in igralnih vaj, ki jih najpogosteje uporabljam pri pouku in so po mojem mnenju najučinkovitejše.
Igre na ravni zvoka in črk.
Ločevanje zvokov od besed.

Nadzor igre "Razglednice"
Logoped otrokom pokaže razglednico in pokliče besedo, predstavljenih je 10-15 razglednic - besed. Besede si je treba zapomniti in jih poklicati v vrstnem redu, v katerem so bile poimenovane. Za boljše pomnjenje so besede povezane v zgodbo ali fikcijo.
Prijateljice - park - princesa - pudelj - ptica - palma - poštar - paket - darilo - Pavlik - aktovka - medenjaki - palma.
Otroci si zapomnijo in poimenujejo besede, ugotovijo, kateri zvok je v vseh teh besedah, dajo opis.
Vaja "Pismo" se izvaja na podoben način, vendar otroci niso predstavljeni z razglednicami, temveč z vrsto besed.
Olya - jesen - počitnice - otok - ovce - zelenjava - osel - čevlji - ose - oblak - okna - obroč - ostriž - jezero.

Igralna vaja "Prižgi svetilko."
Navodila: prižgite svetilko, če se zvok pojavi v besedi ... ..
Logoped počasi izgovarja besede, otroci dvignejo signale, ko slišijo zvok.

Igra "Nenavadne rože".
Namen: Poiščite dani glas v besedi.
Iz številnih slik - cvetnih listov otroci izberejo samo tiste, v imenu katerih je določen zvok in sestavljajo cvet.

Igra "Ribič"
Namen: Določanje mesta zvoka v besedi.
Otroci lovijo kartice s slikami na ribiško palico, imenujejo besede, jasno izgovarjajo vse zvoke. Ob koncu igre otroke povabimo, da vse besede še enkrat poimenujejo in ugotovijo, kateri zvok nas je danes obiskal.

Igra "Polž - semafor".
Ta družabna igra je zasnovana za vse zvoke. Vzemimo za primer polje z zvokom A.
Namen: vaditi otroke pri iskanju mesta zvoka A v besedi.
Oprema: igralno polje s predmetnimi slikami, rdeči, rumeni, zeleni žetoni (barve semaforja) simbolizirajo začetek, sredino, konec besede.
Napredek igre. Otroci so razdeljeni v ekipe in izmenično kličejo besede, pri čemer določajo mesto zvoka A v besedi. Če je zvok na začetku besede, se izda rdeč čip, na sredini - rumen, na koncu - zelen. Ko so vse besede – slike poimenovane, se rezultat sešteje. Zmagala je ekipa z največ semaforji od zbranih žetonov.

Igra vaja "Semafor".
Logoped pokliče besedo, otroci določijo mesto danega zvoka v tej besedi in dvignejo signal (rdeč, rumen ali zelen).

Igra vaja "Hiše".
Otroci imajo na mizah hišice s tremi okni (diagram: začetek, sredina, konec besede) in predmetne slike. Določiti je treba mesto danega glasu v besedi in sliko vstaviti v ustrezno polje.
Uvod v slov.
Stabilna grafična podoba črke mora biti oblikovana na osnovi polianalizatorja. Da bi to naredil, uporabljam takšne igralne vaje, kot je sledenje konturi konveksnih reliefnih črk s prstom, taktilno prepoznavanje črk s smirkom - "Branje prstov", igra "Čudovita torba" s črkami, labirinti - "Katere črke je napisala Maša in Miša pišeta z drsalkami na ledu«, hrupne slike - »Črke so se razpadle« (na primer poiščite črko A in jo obkrožite s flomastrom vzdolž konture).
združevanje črk. Otroci so vabljeni, da na mizi s črkami poiščejo vse črke, na primer A, in jih zaprejo s čipi ali prsti. Težja možnost je, ko otroci iščejo 2 črki (na primer A, U) in jih prekrijejo z čipi različnih barv ali prsti desne in leve roke.
Delajte s črkovnimi tabelami pri porazdelitvi pozornosti.
Igralna vaja "Dvojčka".
Na primer, glede na tabelo so na njej črke A v drugi pisavi, vsaka črka v dveh izvodih je "dvojčka". Naloga: poiščite dve enaki črki in ju zaprite s prsti leve in desna roka. Delo se začne v zgornji vrstici in poteka vrstico za vrstico od leve proti desni.

Igralna vaja "Pametni flomastri" ali "Ubogljivi flomaster".
Za osnovo sem vzel "Electronic Fly", vendar pri tej vaji ni zanašanja na kletko, otroci opravijo delo na čisto.
Podana je instalacija: "Flomaster bo izvršil vse moje ukaze in poglejmo, kaj nam bo napisal." Predhodno otrokom razložim, da flomaster dela »korake« in stopa le v smeri, ki jo kličem (gor, desno, dol, levo). Otroci morajo natančno slediti navodilom, svojo črko primerjati z vzorcem. Zmaga tisti, katerega črka se ujema z vzorcem.
Na primer gor, gor, desno, dol, dol P
desno, dol, levo, gor, gor, desno B
Igralna vaja " čarobni kvadrat» - iskanje črk v geometrijske oblike.
, U, X, M, P U, W, E, S

Vaje za sestavljanje in rekonstrukcijo črk.
Sestavljanje črk iz vžigalic, vrvi, iz "konstruktorja črk" (lok - polkrog, kratke in dolge črte).

Igralna vaja "Preoblikovanje črk".
Oprema: »konstruktor črk« za vsakega otroka.
Na primer, naredite črko "O" - O, spremenite črko "O" v "E" - E, "I" - I, v "P" - P

Igralna vaja "Logične verige".
X l N? P; J K F? R

Otrokom je igra "Žive črke" zelo všeč.
"Morje skrbi enkrat, morje skrbi dva, morje skrbi tri - vaša najljubša črka zamrzne na mestu!"
Otroci upodabljajo črke, učitelj ali otrok - vodja pa "bere".
Delo s tiskanimi besedili glede na vrsto lektorskega preizkusa.
Delajte na ravni zlogov.
Pri korekciji disleksije je izrednega pomena razvoj zlogovnih spretnosti. Branje zlogov z že naučenimi črkami vam omogoča, da avtomatizirate branje zlogov in poenostavite povezave zvok-črka. Prenesena črka se takoj vnese v zloge. Sestavljeno iz neposrednih in povratnih zlogov. Pri branju zlogov leva roka leži na mizi in se je treba nenehno osredotočati na to, kar beremo od leve proti desni.
Na začetni stopnji za sestavljanje zlogov uporabljam vaje igre Kamilice in metulji. Otrokom je vaja Metulj bolj všeč, ker znajo sami delati s slikami – črkami, sestavljati zloge in brati.
Ko je opravljenih 10-12 yuukov, se uvede vaja, kot je branje zlogovnih tabel.
Delo s tabelami poteka v obliki igre "Loto" in se imenuje "Zapri okno". Logoped pokliče zlog, otroci najdejo ta zlog na svojih mizah in ga zaprejo ("okno") s čipom. Delo se začne s tabelami SG-GS, vsebujejo neposredne in povratne zloge iste črkovne sestave (TO - OT, MA - AM).
Takšne vaje dajejo dober učinek z redno uporabo, zapletom (GHS, SSGS, SGSS) in pogosto menjavo tabel.
S tabelami lahko izvedete vajo "Ptičja tržnica" in povabite otroke, da priglaseno preberejo svojo kartico. Pri branju zlogov je ugibanje nemogoče, pri izpolnjevanju naloge se je otrok prisiljen zanašati le na spretnosti zlogov.
Izmišljanje besed za dani zlog.
Igralna vaja "Čudovita torba". Otrok je povabljen, da dobi zlog, ga prebere in pripravi besedo, ki se začne s tem zlogom.

Igralna vaja "Vran jezik", "Mišje besede".
V državi ruskega jezika lahko celo miši govorijo, vendar lahko govorijo le besede, ki jih je mogoče "cvrčati" - PI (tiste besede, ki se začnejo z zlogom PI-), zlog je prikazan na tabli. Kaj so te besede? Klavir, pižama, torta, pismo itd.
Katere besede lahko reče vrana? Krompir, žep, kartica itd. podobno se igrajo zlogi MU, GA, KO, KVA.

Igralna vaja "Čudež - drevo" ali "drevo in listi".
Na vejah so napisani zlogi. Otroci se domislijo besed in pritrdijo liste na ustrezne veje.
S pomočjo zlogovnih kartic delamo na sintezi - sestavljamo besede. Za sestavljanje besed iz danih zlogov se v razredu aktivno uporabljajo Voskobovicheve igre "Chitayka", "Nakhlobushki"; igra kroga.

Igra vaja "Beseda se je zrušila."
Izvaja se po načelu razdeljene slike, na eni strani kartice so zlogi, na drugi - deli predmeta. Če je beseda pravilna, se kartice z zlogi obrnejo in hrbtna stran dobite predmet, ki ustreza prebrani besedi.
Igralna vaja "Ribič".
Otroci ujamejo zloge na vabo, jih preberejo. Ko je »akvarij« prazen, so otroci povabljeni, da iz svojih zlogov sestavijo besede in razložijo njihov pomen.

veriga besed
Namen: vaditi otroke pri določanju prvega in zadnjega zvoka v besedah.
Oprema: kartončki s predmetnimi slikami.
Potek igre: igra 4-6 otrok. Vsak otrok ima 6 kart. Logoped začne polagati verigo. Naslednjo sliko postavi otrok, katerega ime upodobljenega predmeta se začne z zvokom, s katerim se beseda konča - ime prvega predmeta. Zmagovalec je tisti, ki prvi položi vse svoje karte.

Poiščite mesto zvoka v besedi
Namen: Vaditi otroke pri iskanju mesta zvoka v besedi.
Oprema: kartice z diagrami lokacije mesta zvoka v besedah.
Potek igre: vsak otrok prejme kartico. Logoped pokaže slike in poimenuje besede. Če se dani zvok sliši na začetku besede, morate dati čip v prvo celico. Če se zvok sliši sredi besede, je treba čip postaviti v drugo celico. Če je zvok na koncu besede, se žeton postavi v tretjo celico. Zmagovalec je tisti, ki ni naredil nobene napake.

Izberite besedo za diagram.
Cilj: Enako.
Oprema: kartice z zvočnimi razporeditvami v besedah.
Napredek igre: po prejemu kartice otrok izbere 3 slike / besede z danim zvokom in se osredotoči na izpolnjen kvadrat.

Najdi par
Namen: vaditi otroke pri izbiri besed, ki se med seboj razlikujejo v enem zvoku. Razvijte fonemično zavest.
Oprema: zvočna ura, niz predmetnih slik, besede - paronimi.
Potek igre: logoped na uro postavi 6 slik. Na primer: pljuvati - pljuvati, com - hiša, mak - rak. Otroci so vabljeni, da poiščejo slike s predmeti, katerih imena zvenijo podobno in se razlikujejo samo v enem zvoku. Kaj? Otrok, ki je prvi našel te besede, premakne puščice na slike. Otroci najdejo vse tri pare besed. Igro lahko ponovite tako, da zamenjate slike z novimi pari / sod - ledvica, samokolnica - koča, majica - galeb .... /

Vklopi TV
Namen: vaditi otroke pri določanju prvega ali zadnjega zvoka v besedah, pri sestavljanju besed iz izbranih zvokov, vaditi branje besed (kot zapletena različica).
Oprema: priročnik "TV", predmetne slike in kartice s črkami, slike za TV ekran.
Napredek igre: logoped razlaga otrokom: »Če želite vklopiti naš televizor in videti sliko na njegovem zaslonu, morate določiti prvi zvok v besedah ​​- imena predmetov, ki so v zgornjem žepu. Ti zvoki bodo tvorili novo besedo. Če je beseda pravilno črkovana, se na zaslonu prikaže ustrezen element. Na primer: matryoshka, štorklja, mačka - MAC. Na zaslonu se prikaže slika maka. Izbrani zvok lahko označimo z ustrezno črko in ga preberemo.

Prižgi semafor

Oprema: predmetne slike, semaforji za vsakega otroka ali krogci rdeči, rumeni, zeleni.
Potek igre: logoped pokaže sliko, en otrok poimenuje predmet, ki je na njem prikazan. Otroci ponovijo besedo, poiščejo mesto preučenega zvoka v besedi in dvignejo ustrezen signal - prižge semafor - rdeč krog je začetek besede, rumen je zvok sredi besede, zelen je zvok na koncu besede.

hiše
Namen: razvoj sposobnosti razlikovanja podobnih zvokov, iskanje mesta zvoka v besedi.
Oprema: niz predmetnih slik, katerih imena se začnejo z opozicijskimi glasovi, 2 hiši, vsaka hiša ima 3 žepe (začetek, sredina, konec besede).
Potek igre: otrok vzame sliko, jo poimenuje, določi prisotnost zvoka (na primer: H ali Щ), njegovo mesto v besedi, vstavi sliko v ustrezen žep. Za pravilno opravljeno nalogo se dobijo točke.
ribič
Namen: razvoj sposobnosti določanja mesta zvoka v besedi.
Oprema: majhne predmetne slike s kovinsko sponko, ribiška palica, kartice - sheme "začetek, sredina, konec besede" za vsakega otroka.
Potek igre: "Ujemite" besedo, določite mesto zvoka v besedi in postavite sliko v ustrezno polje. Otroci delajo stvari izmenično.

Privez na čolnu

Oprema: pano, ki prikazuje priveze v samoglasnikih, čoln (risba) s kapitanom in soglasnikom.
Napredek igre: danes se bomo na čolnu privezali v različne marine. Na primer: na čolnu "L" do pomola "A" kapitan da signal: pihni LLLAAA! Takrat bo pomol vedel, da se čoln "L" približuje pomolu "A" in se bo pripravil na srečanje. In kaj bomo naložili na ta pomol? SVETILKA (lahko jo takoj narišete ali postavite sliko). Še vedno pa potrebujemo lestenec in lestev za obešanje lestenca. Do katerih privezov morate pluti za te stvari?

Rože in metulji
Namen: vaditi branje zlogov.
Oprema: plošča z 10 rožami, vsaka roža ima samoglasnik. Metulji, vsak s soglasnikom na krilu.
Potek igre: metulj "M" je preletel rože in sedel na rožo "U". logoped postavi metulja desno od črke. Katero pesem si dobil? MU. In zdaj je metulj prestopil na drugo stran rože, kaj se je zgodilo? MIND. Nato otroci sami

Priporočamo branje

Vrh