М'який розділовий знак Приклади 3. М'який розділовий знак перед голосними е, е, і, ю, я

Авто 28.11.2023
Авто














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:формування нових знань (1-й урок).

Мета уроку:Створити умови для успішного формування навичок у учнів правопису слів із м'яким розділовим знаком.

Завдання:

Освітні:

  • сприяти вдосконаленню навичок правопису слів з м'яким розділовим знаком і з м'яким знаком, що позначає м'якість попереднього приголосного;
  • спостерігати вимову слів з м'яким розділовим знаком;
  • познайомити з алгоритмом написання м'якого роздільного знака;
  • тренування вміння знаходити слова з м'яким розділовим знаком;
  • визначати, яким правилом регулюється написання м'якого розділового знака;
  • застосовувати правило про роздільно м'який знак на практиці;
  • здійснювати орфографічний контроль.

Розвиваючі:

  • розвивати навички орфографічної пильності;
  • сприяти розвитку основ мисленнєвої діяльності;
  • розвивати мову;

Виховні:

  • формувати потреби писати грамотно;
  • формування навичок співробітництва;
  • розширення знань про рідну мову;
  • виховання навчальної активності;
  • працювати в парах та групах.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парі.

Заплановані результати:

Навчаться:

  • писати слова з м'яким роздільним знаком і м'яким знаком для позначення м'якості приголосного звуку на листі.

Отримають можливість навчитися:

  • безпомилково застосовувати алгоритми та правила при вирішенні навчальних завдань.

Предметні:

  • Вміння розрізняти слова з м'яким знаком – показником м'якості попереднього приголосного та з м'яким розділовим знаком;
  • Пояснювати написання м'якого роздільного знака в словах.

Метапредметні:

Регулятивні:

  • Вміння визначати мету діяльності уроку, планувати (відповідно до вчителя чи самостійно) свої дії для вирішення завдання;
  • Орієнтуватися у підручнику, діяти за наміченим планом, а також за інструкцією (пам'ятка-схема), що міститься в джерелах інформації: мова вчителя, підручник, вносити корективи (здійснювати самоконтроль у ході листа), перевіряти написане, знаходити та виправляти помилки;
  • Оцінювати свої та товариші досягнення.

Комунікативні:

  • Вступати у навчальну співпрацю з однокласниками, брати участь у спільній діяльності, надавати взаємодопомогу;
  • Здійснювати взаємоконтроль;
  • Виявляти доброзичливе ставлення до партнерів.

Пізнавальні:

  • Здійснювати аналіз, синтез. Порівняння. Класифікацію мовного матеріалу за заданими критеріями.

Особистісні

  • Здійснювати співпрацю в парах при виконанні навчальних завдань та при роботі зі знаковою інформацією;
  • Зважати на думку іншої людини.

Ресурси уроку: Російська мова: підручник для 2 класу, 2 частина/В.П. Канакіної. - 3-тє вид. М.: "Освіта", 2011р.

Обладнання:

  • У вчителя:
мультимедійний проектор, комп'ютер, презентація “М'який розділовий знак”, картки завдання для учнів, схема-пам'ятка для учнів.
  • У учнів:
  • картки із завданнями, зошит-пам'ятка, сигнальні картки зеленого, жовтого та червоного кольорів.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент (2 хв.).

    Доброго дня, шановні гості та хлопці! Якщо день починати з посмішки, то можна сподіватися, що він пройде вдало. Давайте сьогоднішнє заняття проведемо з посмішкою. Головне завдання – бути уважними, активними, винахідливими, а головне – працелюбними. Показувати, то ми знаємо та вміємо працювати.

    Сідаємо. Перевіримо посадку.

    Відкрили зошити, відступили одну сходинку вниз від попередньої роботи та записали число, на наступному рядку класна робота. Подивіться на слайд і запишіть великими літерами.

    Слайд 2

    На полях за допомогою простого олівця зобразіть ваш настрій: сонечко, хмаринку або сонечко, заховане за хмаркою. Якщо у вас гарний настрій – намалюйте сонечко, якщо вам сумно – хмаринку намалюйте, а якщо ви серйозні, зобразіть сонечко, заховане за хмаркою.

    ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

    Я прочитаю вірш, а ви послухайте. Здогадайтеся, яку букву ми писатимемо на хвилинці чистописання.

    Що за буква, хто дізнається:
    Звуку не означає,
    Може тільки показати,
    Як погоджуюся читати:
    Ліс, лось, жар, жар,
    Мовляв, міль, кін, кінь.

    Так, сьогодні писатимемо. Згадайте, як пишеться, з яких елементів він складається?

    Подивіться на слайд, ви бачите великі літери? м'який знак, один ьпишеться після приголосного в кінці слова, другий - у середині, запишіть за зразком ь від початку рядка до кінця.

    Підкресліть найкрасивішу літеру ь.

    Молодці, ви всі постаралися під час написання цієї літери.

    ІІІ. Актуалізація знань (створення умов виникнення в учнів потреби у навчальній діяльності з урахуванням раніше отриманих знань) (5 хв.).

    Хлопці, що ви знаєте про літеру м'який знак? Яка особливість цієї літери?

    Яку роботу виконує у російській мові м'який знак?

    Подивіться на слайд, прочитайте слова.

    грудень, меблі, ковзани, січень, листопад

    Хлопці, а що то за слова?

    А чому ви так вирішили?

    Які слід запам'ятати літери в цих словах?

    Що поєднує ці слова?

    Подивіться на слайд, перевірте, чи правильні ваші припущення.

    Яку роль виконує м'який знак?

    IV. Формування нових знань та умінь (постановка проблемного питання) (7 хв).

    Попрацюємо в парах. Подивіться на екран, перед вами таблиця, прочитайте слова в ній. Що поєднує ці слова?

    Слайд 6(1).

    У вас на столі лежать жовті картки з такими самими словами. Ваше завдання спробувати розділити дані слова на дві групи, показуючи напрямок слів стрілками.

    Перевіримо, чи правильно ви розставили стрілочки.

    Слайд 6(2).

    Підніміть руки, у кого всі стрілки правильно розставлені. Хто мав одну помилку. Хто не впорався зовсім. Поясніть, за яким принципом ви розділили слова на групи? Доведіть.

    Чи виникали якісь проблеми при виконанні цього завдання?

    Як ви вважаєте, яка тема нашого уроку?

    Слайд 7.

    Які цілі стоять перед нами на уроці?

    V. Відкриття нового знання (7-8 хв.).

    Зверніть увагу на слайд, прочитайте слова.

    Слайд 8(1).

    Солю(воду) сіллю(воду).

    Порівняємо написання та вимову слів. Якою літерою вони різняться?

    Яке значення має кожне це слово?

    Скільки літер та звуків у слові солю, а в слові сіллю?

    Прочитайте слова з правого боку та з лівого боку по складах, послухайте, як вони звучать. -Що ми можемо сказати про другу мову в цих словах.

    - Якими звуками позначені голосні літери, що знаходяться у другому складі?

    - Як ви думаєте, чому буква ю в слові сіллю означає два звуки?

    – Подивіться, між якими літерами стоїть ь?

    Припустіть, яка роль м'якого знака в слові сіллю?

    Зробіть висновок, який може бути м'який знак.

    Слайд 8(2).

    На листі після згідної літери "ель"перед голосною літерою юпишеться м'який знак, що у російській називається розділовим м'яким знаком.

    Звернемося до підручника с.32, знайдіть інформацію про мову, прочитайте самостійно.

    Прочитайте вголос, будь ласка.

    Спробуємо створити схему, у яких випадках пишеться розділовий м'який знак?

    Звернемося до слайду, чи ми правильно сказали.

    Прочитайте слова, скажіть, якими звуками позначені літери е, е, я, і, ю, що стоять після м'якого знака?

    Молодці, хлопці, ви впоралися, ви отримали таку саму схему-сигнал, як і на слайді. Цю схему ви можете вклеїти у зошит-пам'ятку.

    Фізкультхвилинка. (Для очей, спини).

    VI. Первинне закріплення (4-5 хв).

    Діти, звернемося до вправи 52. Прочитайте завдання самостійно. Прочитайте вголос. Що потрібно зробити у вправі?

    Визначити, перед якими літерами пишеться м'який розділовий знак. Списати слова. Підкреслити однією рисою розділовий м'який знак, двома рисами – літери, перед і після якими пишеться.

    Давайте виконаємо цю вправу біля дошки. Ви записуєте слова, диктуючи по складах, визначаючи якими звуками позначені літери, що стоять після м'якого знака.

    Яку роль тут відіграє знак?

    Діти, чи правильно виконане завдання на дошці? Оцініть за допомогою "Долошки".

    VII. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком. Самоаналіз та самоконтроль (4-5 хв).

    А тепер попрацюємо самостійно. Увага на слайд.

    Слайд 10(1).

    Звірятка, листя, боротьба, друзі, сіль, здоров'я, пальто, веселощі, вночі.

    Дано слова, прочитайте їх. Діти, у вас на столі картки синього кольору з такими ж словами. Візьміть їх. Слухайте завдання.

    Попишіть лише ті слова, в яких є м'який розділовий знак. Підкресліть ті літери, які вказують на те, що м'який знак є роздільним. Використовуйте схему-пам'ятку, яку ви отримали.

    Хлопці, всім завдання зрозуміле? Якщо так, то виконуємо.

    Погляньте на слайд. Перевірте, чи все правильно написано. Оцініть себе: якщо всі слова виписані правильно - підніміть зелений колір, якщо не вірно 1-2 слова - підніміть жовтий колір, якщо більше? підніміть червоний колір.

    Фізкультхвилинка.

    VIII. Включення нового знання до системи знань та повторення (7-8 хв.).

    Подивіться на дошку, ви бачите картинки.

    Промовте назву картинок про себе. Спробуйте зрозуміти, в яких словах пишеться м'який розділовий знак. Випишіть їх.

    Знайдіть у виписаних словах літери, що позначають два звуки, напишіть, які вони позначають. Спробуйте виконати самостійно.

    Всім завдання зрозуміло? Виконуйте.

    Перевіримо вашу роботу на слайді.

    Якщо все правильно, хрестик на верхній межі, якщо одне слово неправильно, хрестик посередині, якщо написано 1 слово або слова з м'яким пом'якшувальним знаком, поставте хрестик на нижній межі.

    IX. Рефлексія діяльності.

    Хлопці, а тепер трохи пограємо, я вам читаю пропозицію, якщо ви згодні, то ви піднімаєте зелений колір сигналу, якщо ні – червоний.

    Приготувались.

    • М'який знак пом'якшує.
    • М'який знак буває розділовим.
    • М'який розділовий знак стоїть після приголосного в кінці слова.
    • М'який розділовий знак розділяє голосний і приголосні звуки.

    Молодці! Майже всі впоралися із завданням. На наступному уроці ми продовжимо працювати з цією темою.

    X. Підсумок уроку.

    Що дізналися нового про знак?

    Де стоїть м'який розділовий знак?

    Що було легко? Що було на уроці?

    Яке завдання було найцікавішим?

    Що ви можете сказати про свою роботу на уроці?

    -Зобразітьу зошиті на полях свій настрій за допомогою сонечка, хмари, або сонечка, що сховалося за хмаринкою.

    Порівняйте ваш настрій на початку року та наприкінці. Чи змінилося воно?

    Оцінимо вашу роботу на уроці. У тих, хто під час виконання всіх завдань отримував вищий бал отримує п'ятірки.

    У тих, хто під час виконання всіх завдань були недоліки, неточності отримує четвірки.

    У тих, хто під час виконання завдань були помилки, задовільно.

    Домашнє завдання.

    Вчитель: Запишіть домашнє завдання на вибір, написане на слайді (на вибір).

    Записати слова, вставляючи пропущені склади. Підкреслити м'який розділовий знак (с.32) упр. 53.

    Поясні, чому в цих словах треба писати м'який розділовий знак. Записати будь-яке слово з пам'яті.

    Я думаю, що кожен з вас зробив посильний внесок у спільну справу. У парах збереглася єдність та добрі відносини. Мені сподобалася ваша робота на уроці. Урок завершено.

    Російська мова вважається однією з найбагатших у світі, а для її вивчення в повному обсязі знадобиться не один рік знайомства з теорією, що постійно підкріплюється практичними вправами. Програма шкільного курсу побудована таким чином, щоб діти знайомилися з усіма розділами мови поетапно, починаючи з найпростіших тем. Спочатку малюків вчать складати склади та слова, після - робити звуковий аналіз слів. Саме тут і відбувається перше знайомство з функцією м'якого знака, і цьому етапі діти дізнаються лише у тому, що м'який знак пом'якшує приголосні звуки.

    М'який розділовий знак в російській мові

    Ось кілька прикладів, у яких цей знак використовується для м'якої вимови окремих приголосних: лінь, Мальвіна, бальзам. Як видно, м'який знак для пом'якшення приголосних звуків може використовуватися як у середині слова, і наприкінці. У міру вивчення російської мови дитячій увазі надають таку тему - м'який розділовий знак. 2 клас шкільної програми передбачає знайомство з новою, складнішою функцією м'якого знака. Але практика показує, що ця тема засвоюється не всіма. І саме тим, хто з якихось причин упустив цей розділ шкільного курсу, і знадобиться ця стаття.

    Етапи вивчення матеріалу

    Як правило, педагоги для легшого сприйняття вивчення цієї теми поділяють на кілька етапів:


    Значення роздільного м'якого знака

    Як мовилося раніше, слова з роздільним м'яким знаком від тих, де він вживається лише пом'якшення приголосних звуків. У першому випадку написання цього знака просто необхідне правильності звучання слова. У таких випадках м'який знак показує, що голосний та приголосний звук не повинні зливатися, а вимовлятися окремо. Наприклад: солові - солов'ї, солю - сіллю, песа - п'єса. На другий випадок наявність м'якого знака може повністю змінити лексичне значення. Наприклад: крейда – мілина, кінь – кінь.

    Написання слів з м'яким розділовим знаком

    При написанні слова з м'яким розділовим знаком можуть виникнути такі помилки:


    Звуковий аналіз слів із м'яким знаком

    При вивченні цієї теми так само, як і в першому класі, всі слова розкладають на звуки, щоб дитина могла зрозуміти їх конструкцію. Для прикладу аналізу візьмемо слово "родина". Використовуючи лише позначення звуків, його можна записати так: с`ем`й`а. Далі проводять аналіз кожної літери окремо, вказуючи її належність до голосних чи приголосних звуків, м'якість, парність, тип (глухий чи дзвінкий звук), для голосних також обов'язково позначити ударність. При такому розборі м'який розділовий знак записують символом м'якості біля приголосного звуку і буквою «й».

    Слова з м'яким знаком для звукового аналізу

    Для того щоб краще запам'ятати, як проводити звуковий аналіз слів з м'яким розділовим знаком, потрібно трохи повправлятися. Для цього слід розібрати хоча б 10 слів із м'яким розділовим знаком. Таке практичне завдання допоможе надовго закріпити цю тему у пам'яті. Для розбору можна взяти такі слова: кольє, завірюха, кальян, веселощі, бар'єр, варення, чуття, друзі, в'язання, солов'ї.

    Як переносити слова з м'яким розділовим знаком?

    Досить часто у дітей перенесення слів з м'яким розділовим знаком викликає труднощі. Однак у цьому немає нічого складного, головне – правильно розділити слово на склади. При цьому слід пам'ятати, що м'який знак не можна відокремлювати від попередньої відповідної літери. Варто також відзначити, що не можна відокремлювати від слова і переносити одну літеру, тому її завжди потрібно приєднувати до попередньої мови. Важливо усвідомити і те що, що перенесення буває прямий (згодний + голосний) і зворотний (голосний + приголосний). Приклади перенесення слів: в'ю-га, мавпа-яна, хло-п'я, пір'я, со-ло-в'ї, во-ро-б'ї, ко-льє, каль-ян- це правильне перенесення слів з м'яким розділовим знаком. У жодному разі не можна відокремлювати м'який знак від приголосної і приєднувати його до голосної літери, так само, як не можна відокремлювати одну голосну від слова. Перенесення має здійснюватися лише після того, як слово розбите на склади.

    Як закріпити матеріал?

    Для того щоб закріпити знання, отримані при вивченні теми про м'який розділовий знак, потрібно особливу увагу приділити практичним заняттям. Насамперед необхідно навчитися визначати, яку саме функцію виконує м'який знак у кожному окремому слові. Далі слід зробити звуковий розбір кількох слів, щоб у пам'яті чітко закріпилася вимова складів з м'яким розділовим знаком. Тільки після цього можна приступати до розбору слів по складах та написання під диктовку.

    Вправи для закріплення

    Теорія завжди має підкріплюватися практичними завданнями. Саме вправи дозволяють найглибше вникнути у тему, що веде до найкращого засвоєння матеріалу. Не виняток і тема «Слова з м'яким розділовим знаком». Приклади вправ:

    1. У наборі слів - моль, тканина, листя, гостя, біль, кольє- слід визначити, у яких словах м'який знак використовується для м'якості приголосного звуку, а яких він є разделительным.
    2. Необхідно записати транскрипції до всіх наведених вище слів. Вони мають виглядати так: [мовляв], [тканин], [лист'й'а], [гост'й'а], [бол'], [кол'й'е].
    3. Запишіть групу слів з м'яким розділовим знаком під диктовку.

    Завдання для перевірки знань учнів 2 класу на тему «М'який розділовий знак і показник м'якості».

    Вибіркові диктанти.

    Записати слова з м'яким розділовим знаком.

    1) Вночі була завірюха. 2) Тріщали сухі сучки сосни. 3) Летіли пластівці снігу. 4) Ілля Воробйов та Кузьма Муравйов – друзі. 5) З гір біжать струмки. 6) На снігу лисячі сліди. 7) Чірікають горобці. 8) У кущах співають солов'ї. 9) Граки в'ють гнізда. 10) Незабаром поллє дощ. 11) Таня шиє сукню. 12) На сосні житло білки. 13) Дерева стоять в інеї. 14) Восени птахи відлітають на південь. 15) Чути пташині голоси. 16) Бджоли сховалися у вулики. 17) Листя пожовтіло.

    Перевірочні диктанти.

    Восени в лісі.

    Прийшла осінь. Часто ллють дощі. Змовкли пташині пісні. Пішли у вулики бджоли. Сильний вітер рве листя з дерев. Під ялиною в траві заснув їжак. (27 слів)

    Слова для довідок: птич ьі.

    Взимку у лісі.

    Взимку друзі пішли до лісу. Ось із сосни впали снігові пластівці. Це стрибнула білка. У сучках дерев було житло звірка. Над ялиною кружляла зграйка клістів. (28 слів)

    Слова для довідок: дерев єв.

    Зимовий ліс.

    Зима. Мороз. На деревах іній. Лід скував річку. Сніг вкрив доріжки у лісі. Раптом повіяв вітер. Пластівці снігу впали з берез. Пролетіла синочка. Каркнув ворон. Дорогою пробіг заєць. Лисий слід веде до хащі. Під ялиною кучугура. Там спить ведмідь. (40 слів)

    Орфографічні хвилини.

    1. Підкреслити в словах м'який розділовий знак.

    Брати, друзі, пластівці, дерева, рушниця, сукня, щастя;

    варення, печиво, здоров'я, спис, восени, вночі;

    Тетяна Соловйова, Дар'я Василівна, Ілля Муравйов;

    ллю, ллє, ллють, шию, шиє, шиють, п'ю, п'є, п'ють;

    пташині, вовчі, заячі, воронячі (сліди).

    2. Записати слова у множині.

    Горобець, кіль, струмок, перо, крило, дерево, мураха;

    лист, брат, друг, прут, стілець, сучок, ланка.

    3. Розподілити слова у два стовпчики: у перший слова з м'яким розділовим знаком, у другий - з м'яким знаком - показником м'якості попереднього приголосного звуку.

    Окуньки, восени, сукня, пальта, сім'я, завірюха, вчитель;

    житло, ковзани, щастя, пташині, ганок, Ілля;

    Кузьма, Дар'я, сильний, сукня, пальці, спис, пластівці.

    4. Записати повні імена людей.

    Уля (Уляна), Таня, Даша, Наташа.

    Робота над пропозицією та текстом.

    1. Зі слів кожного рядка скласти пропозицію. Заголовити текст, що вийшов.

    Пухнасті, покриті, дерева, сніг.

    Снігу, багато, слідів, мабуть, на.

    Вночі, ось, проскакав, тхір.

    Сліди, ведмежі, до, ведуть, барліг.

    Поляні, залишені, на, сліди, заячі.

    2. Вказати порядок речень у тексті. Заголовок тексту.

    Вони їдять бруньки різних дерев.

    Бурундук любить ягоди та плоди шипшини.

    Взимку бурундуки міцно сплять у норі.

    Цей звір може розорити гніздо.

    Бурундуки – це лісові звірята.

    Завдання.

    1. Спішіть. Вставте ь де це слід.

    Дружна наша сім..я. Ось сім я огірка. Красиві роги олен..я. Олен..і роги дороги. Скоро дощ.. пол..єт. Птахи зібралися в політ. Сол..ю суп сол..ю.


    2. Прочитайте. Розділіть слова на дві групи. Напишіть слова у стовпчик парами. Чим відрізняються слова у лівому стовпчику від слів у правому?

    Крейда, брати, їсти, мілину, ялинку, їсть, їв, кут, хор, вугілля, тхор, брат. Зразок: крейда – мілина.


    3 .Складіть ланцюжок слів, у якому кожне наступне слово починається з останньої літери, що означає звук попереднього слова. У всіх словах звуків має бути менше, ніж букв.

    Підкресліть усі літери, що позначають м'якість приголосних. Вихідні слова: жовтень, олень, зошит.

    Приклад: деталь - лебідь - день - нуль - кінь - дельфін - нитка - тюлень.

    4 .Прочитайте ланцюжки слів. Виключіть у них зайве. Відповідь обґрунтуйте. Слова, що залишилися в ланцюжках, напишіть по пам'яті. Орфограми підкресліть.

    Дуб, дерево, вільха, тополя, берези; дощ, сніг, опади, іній, град; секунда, година, рік, день, тиждень.

    6. Прочитайте. Напишіть речення у порядку збільшення в них кількості слів з м'яким знаком у кінці та в середині слова. Вставте пропущені літери.

    Мал..чики ск..л..зят по л..ду на к..н..ках. Білоч..ка скрилас.. в густому ел..ніку. На сн..гу в..днеліс.. сл..ди мален..кого звер..ка.

    Тест "Перевір себе".

    1. У якому рядку всі слова, в яких ь (м'який знак) позначає лише м'якість приголосних звуків:

    а) пень, солов'ї, хуртовина, морква;

    б) вугілля, звір, ковзани, квасоля;

    в) завірюха, щастя, мурахи, житло.

    2 . У якому рядку всі слова пишуться з м'яким розділовим знаком:

    а) дні, ганок, брати, мірошник;

    б) горобці, пісня, тут, уночі;

    в) друзі, струмки, лисячі, варення.

    3. Змініть слова за цим зразком. Соня – Софія.

    Наташа - ... , Даша - ... , Таня - ... , Луша - ... , Іллюша - ... , Уля - ... .

    4. Поставте слова у множину.

    Друг - ... , брат - ... ланка - ... .

    Дерево - ..., сук - ..., перо - ....

    Лист - ..., колос - ..., прут - ....

    5 . Змініть виділені слова так, щоб вони означали ознаку предмета.

    роги оленя - …

    шкірка білки - …

    лапа зайця - …

    барліг ведмедя - …

    6. Склади та запиши прислів'я з цих слів.

    Без, вчення…я, розум…я, ні.

    7 . Підбери до цих слів протилежні за значенням.

    Робота - неробство, хвороба - … , нудьга - … , вороги - … , шкода - … .

    8. Підбери до цих слів близькі за значенням.

    Приятелі – друзі, хуртовина - …, будинок - … , горе - … , завірюха - … .

    Тест "М'який знак для позначення м'якості приголосних".

    1
    1) ступінь ...
    2) кан...тик
    3) грус...тити
    4) дівчинка ...
    2.
    1) скол ...
    2) пташеня ...
    3) дзвін...чик
    4) лист...мо
    3 .
    1) стемніє
    2) пол...за
    3) хиж...
    4) чис...ти

    4. Зазнач слово, в якому не пишеться Ь.
    1) мост...тик
    2) Ол ... га
    3) більший
    4) восьмий
    5. Зазнач слово, в якому пишеться Ь.
    1) новина...
    2) жінка...
    3) поштовий
    4) кид...те
    6. Зазнач слово, в якому не пишеться Ь.
    1) воз...му
    2) далекий
    3) тон...ше
    4) дочка ...
    7. Зазнач слово, в якому пишеться Ь.
    1) хвостик ...
    2) вогники ...
    3) точний
    4) він...тик
    8 . Зазнач слово, в якому пишеться Ь.
    1) пісочний
    2) гос...ти
    3) пал...чик
    4) у поез...де
    9. Зазнач слово, в якому не пишеться Ь.
    1) апел ... син
    2) Кость ...
    3) ден...ки
    4) встан...те
    10. Зазнач слово, в якому пишеться Ь.
    1) гроз...ді
    2) овочевий
    3) тут ... тут
    4) л...ди

    Перевірочна робота

    на тему «М'які та тверді приголосні».

    2 клас

      Підкресли літери, які можуть означати м'якість приголосного звуку. Допиши літери, що бракують.

    а, ы, ю, я, о, е, е, е, у, ъ ______________________

      Підкресли в словах м'які приголосні:

    Пень, сито, ягода, малина.

      Підкресли в словах тверді приголосні:

    Аркуш, гуси, поле, рис.

      Вибери з ряду та запиши в потрібний рядок:

    щ, ш, ч, ж, ц, й

    Завжди тверді приголосні:_____________________________

    Завжди м'які приголосні:_____________________________

      Прочитай слова. Підбери та запиши слово з таким самим позначенням м'якості приголосних, що й у цих словах.

    Сила лось сіл сяду села

    __________________________________________________________________________

      Прочитай слова. Де треба, встав.

    Степ…, гус…, цирк…, вогон…, ден…, цеп…, кавун…, буквар…, сон…, коней…, стогін…, паркан… .

      Прочитай слова та випиши їх номери у відповідний рядок:

      Спати, 2) світло, 3) кір, 4) кошик, 5) гаманець, 6) цар.

    М'якість приголосних позначена голосними: _________________________

    М'якість приголосних позначена: _______________________________

      Перевір, чи правильно виконане завдання – підкреслити м'які приголосні. Обведи слова, які мають помилки.

    Крокодил, лижі, пілот, цифри, шини, дядько.

      Перевір, чи правильно виконане завдання – наголосити на твердих приголосних. Обведи слова, які мають помилки.

    Чашка, будинок, борщ, випадок, санки, стілець.

      Прочитай пропозиції, виправте помилки.

    Йаша і Тола - шерешийе друзя. Пет нос портфель. Вітер підняв сніговий запал.

      Зроби транскрипцію слів:

    салют ___________________ ялина_____________________________

    завірюха____________________ Юля____________________________

    У російському алфавіті є дві дивовижні літери – Ь та Ъ – вони не позначають звуків! Навіщо вони тоді потрібні? Про важливість м'якого знака в російській мові, про його функцію у мові – говоримо сьогодні.

    Три ролі однієї літери

    М'який знак – одна з літер, функція яких змінилася у процесі розвитку мови. Колись ця літера називалася «єр» і позначала дуже короткий голосний звук (редукований) – щось середнє між Е та І.

    В результаті розвитку мови звук, що позначається буквою ер, зник. Якщо ця літера була під наголосом, вона перетворилася на Е; якщо без наголосу в середині слова – просто зникла (саме цим пояснюється чергування з нулем звуку: пень – пня, наприклад); наприкінці слова вона почала позначати м'якість приголосного.

    Отже, м'який знак може бути показником м'якості приголосного (день). Може вказувати на граматичний ознака (наприклад, на 3 відмінювання іменника: допомога, але плащ).

    А може бути розділовим.

    Що поділяє м'який знак?

    М'який розділовий знак називається так тому, що він ніби розділяє слово на частини: частина після знака вимовляється так, ніби з цього місця починається нове слово. Якщо після роздільного м'якого знака стоїть, наприклад, літера Я, вона читається як і, як і на початку слова: [йа]. Ця тема вивчається ще у 2 класі і зазвичай не викликає труднощів щодо правопису, але помилки у фонетичному розборі не рідкість. Давайте розглянемо приклади:

    Стаття – [стат'й'а']

    П'є – [п'йо´т]

    Завірюха [вйу´га]

    Голосні Е, Ё, Ю, Я після м'якого розділового знака позначають по два звуки: е - [й'е], е - ]й'о], ю - [й'у], я - [й'а].

    У яких випадках використовується м'який розділовий знак? Після будь-якого приголосного, крім Й, перед Е, Ё, Ю, Я, І. При цьому приголосний звук зовсім необов'язково звучатиме м'яко, тому що в даному випадку м'який знак виконує інше завдання. Однак важливо пам'ятати, що це правило не діє після приставок. Після приставок на приголосний перед Е, Е, Ю, Я ставиться не м'який, а твердий розділовий знак!

    Отже, згідно з правилом м'який розділовий знак пишеться після приголосної перед Е, Е, Ю, Я, І в будь-якому місці пропозиції, крім позиції після приставки.

    Особливості вживання м'якого знака у словах іншомовного походження

    Подивимося на слова, вжиті в реченні: «Листоноша їв бульйон з печерицями».

    Слова «листоноша», «бульйон», «шампіньйон» запозичені з французької мови. Російська орфографія намагалася слідувати вимові цих та інших аналогічних слів, цим і пояснюється нетипове для нашої мови написання м'якого знака перед О.

    Наведемо приклади таких слів:

    • Бульйон.
    • Медальйон.
    • Шампіньйон.
    • Листоноша.
    • Каньйон.
    • Котильйон.
    • Батальйон.
    • Павільйон.

    Як не помилитись у слові з розділовим знаком?

    Якщо після згоди слід голосна Е, Е, Ю, Я, І, то необхідно визначити, чи не знаходиться ця буква на стику між приставкою і коренем. Якщо перед нами приставка, що закінчується на приголосну, а за нею будує Е, Е, Ю, або Я, то тут треба писати не м'який, а твердий знак. І після приставки на приголосний переходить в І (виняток «стягувати», слова з іншомовними та деякими іншими приставками). Якщо це не межа приставки і кореня, то треба писати м'який знак. Наведемо приклади: завірюха, шиє, чия, пташині, солов'ї, кольє.

    38. Запишіть слова, замінюючи в них звукові позначення складів літерними.

    сино[в’й’á] син я [в’й’ý]га вь юга
    воро[б'й'и] горобець і ру[жй'ó] рушниця
    пі[с'мó] лист тю[л'ен] тюлень

    • Підкресліть в словах м'який розділовий знак.

    Вправа 39, с. 19

    39. Прочитайте. Допоможіть Мурашкові зібрати слова зі складів. Запишіть слова.

    Пер , житло , брати , струмки , білизна , крила , стільці , списи , друзі , лава , колья , груди , сім'я , списи , пластівці , прути .

    • Підкресліть в словах м'який розділовий знак (ь) і літери, перед якими він написаний.

    Вправа 40, с. 20

    40. Прочитайте. Допоможіть коту та собаці зібрати "свої" слова.

    → ковзани → пальці → крижина → пельмені → більше → пальто

    → мурахи → друзі → мавпа → свиня → печиво → щастя

    • Запишіть слова кожної групи, поділяючи їх рисочками для перенесення. Підкресліть м'який розділовий знак.

    Ковзани, пальці, крижина, пель-мені, біль-ше, пальта.
    Мура-в і, дру-зь я, обе-зь я-на, свинь я, пече-нье, щастя.

    Вправа 41, с. 20

    41. Прочитайте. Вставте у слова пропущені літери.

    1. Цілий день ь сьогодні ш ю. Я одягла всю сім'ю.
    2. Викликає здивування старанність тюлень: цілий день лежить тюлень, і лежати йому не ліньки.
    3. Жабіча пісенька ллється зі ставка. Жабеня слухають листя я і трава.

    • Підкресліть однією рисою м'який знак - показник м'якості попереднього приголосного звуку, двома рисами м'який розділовий знак.

    Вправа 42, с. 21

    42. Прочитайте. Заголовок тексту.

    Хоробрий вершник

    Шабля б ь єтьсяна бо ку,
    Щит є і до п'є.
    Вершнику такому
    Славне жити її!
    - Дайте нам дорого гу!
    Бережись! - кричу. -
    Я швидше за птаха
    на до не ска чу.

    Д. Мінаєв

    • Наголосіть на виділених словах орфограми на вивчені правила.
    • Підготуйтеся пояснити написання підкреслених орфограм.

    М'який розділовий знак: б'ється, спис, жити.
    Ненаголошений голосний в корені: (на) бо кý (бік), до п'є (коп'я), бережися (бережно, берегтися), кри чý (крик), (на) до не (кінь), ска чý (скаче).
    Доро гу (поєднання -оро-)
    Життя (жи-ши пиши з і).

    Вправа 43, с. 21

    43. Прочитайте. Впишіть у слова пропущені склади з м'яким розділовим знаком.

    Лі́ сьі сліди. Оленячі роги. Малинове варення . Вівсяне печиво. Коров'яче молоко. Вороння гніздо. Смішна мавпа.

    • Позначте в словах наголос.

    Вправа 44, с. 22

    44. Прочитайте. Вставте пропущені літери. Наголосіть на словах інші вивчені орфограми.

    Дружба

    Мур ав ьішка занедужав -
    І б едень одразу зліг.
    Жук прийшов його провідати:
    - Друг, по ра б пообідати!
    М ол очко парне пий!
    Виздорівляй ск орей!

    В. Нестеренко

    • Назвіть вірш.

    Вправа 45, с. 22

    45. Прочитайте. Вставте пропущені літери.



    Рекомендуємо почитати

    Вгору