Відкрите заняття логопеда у старшій групі «Весела подорож. Відкрите логопедичне заняття-розвага у старшій групі "їду, їду я в країну світлофорію" Відкриті заняття з логопедії на атестацію

Краса 08.12.2023
Краса

Валерія Четверкіна

онспект групового логопедичного заняття у старшій групі.

Тема: В світі професій.

Цілі:

Освітні: розширювати уявлення про професіях людей. Уточнювати та розширювати словниковий запас на цю тему. Удосконалювати навички побудови складної пропозиції. Розвивати мовну активність, діалогічну мову (за допомогою відповідей на запитання).

Корекційні: Розвивати загальну, артикуляційну, дрібну моторику, мімічну мускулатуру, дихання. Закріплювати навички звукового, звуко- складового аналізу та синтезу. Розвивати увагу, мислення, пам'ять.

Виховні: Виховувати самоконтроль за промовою Виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій. Формувати пізнавальний інтерес, бажання вчитися. Виховувати вміння працювати у колективі.

Устаткування: конструктор, муляжі овочів та фруктів, 2 обручі, кошик з продуктами, чарівний мішечок, мнемотаблиці, розрізні картинки, іграшка Жук.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Придумано кимось просто та мудро

При зустрічі вітати:

Добрий ранок!

Добрий ранок! – сонцю та птахам.

Добрий ранок! - Усміхненим особам.

Нехай кожен стає добрим, довірливим,

І доброго ранку триває до вечора.

Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшли гості, щоб подивитись нашу роботу. Побажайте їм доброго ранку.

2. Оголошення теми заняття.

Хлопці, ми сьогодні з вами вирушимо у подорож до іншої країни – Професію! Поїдемо ми з вами туди поїздом. Скажіть, будь ласка, як називається професія людини, який керує поїздом?

Правильно, машиніст! Ну що хто хоче бути машиністом? Ну що ж, машиніста вибрали, вже пів справи зроблено! А я буду провідницею! А що це за професія така? Що робить провідник? (перевіряє квитки у пасажирів). А тепер увага! Для того, щоб потрапити на наш поїзд вам потрібно відгадати загадки. Хто відгадує, той отримує квиток на поїзд.


3. Відгадування загадок.

Скажи, хто так смачно

Готує капустяні щи,

Пахкі котлети, салати, вінегрети,

Усі сніданки, обіди? (кухар)

Встаємо ми дуже рано,

Адже наша турбота всіх відвозити вранці

На роботу. (водій)

З вогнем боротися ми маємо

З водою ми напарники.

Ми дуже людям усім потрібні,

Відповідай швидше, хто ж ми? (пожежники)

Хто в дні хвороб найкорисніший

І чи лікує нас від усіх хвороб? (лікар)

Природу кохати, старих поважати? (Вчитель)

Майстер зробить зачіску

Феном, щіткою та гребінцем.

Пишно локони зав'є.

Чубчик щіткою зб'є,

Все в його руках горить

Він змінить вигляд! (перукар)

Серед хмар на висоті

Ми дружно будуємо будинок,

Щоб у теплі та красі

Щасливо мешкали в ньому. (будівельники)

4. Артикулаційна гімнастика.

Ну що, всі розсілися по місцях? Але щось наш поїзд не поспішає вирушати! Напевно, ми ще не виконали якогось завдання. Давайте заглянемо в мій чарівний путівник країною Професії? Ой, тут написано, що ми ще не зробили гімнастику для нашого язичка!

1. Бегемотик рот відкрив,

Потримав. Потім зачинив.

Подразнимо ми бегемота -

Жартувати над ним полювання.

(Повторюємо вправу 3-5 разів. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Знову повторюємо вправу 3-4 рази).

2. Усміхається щеня,

Зубки напоказ.

Я б так само зміг,

Ось дивись. Нині.

(Широко розводимо куточки губ, оголивши стислі зуби. Повертаємо губи в спокійне становище. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

3. Хоботок слоненя тягне,

Він ось-ось банан дістане.

Губки в трубочку склади

І слоненя покажи.

(Витягуємо губи вперед, як для поцілунку, тримаємо в такому положенні 3-5 секунд. Повертаємо губи в спокійне становище. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

4. Кошеня любить молоко:

Наллєш - і немає ні краплі вмить.

Лакає швидко і легко,

«Лопаткою»висунувши мову.

(Широко відкриваємо рот, робимо 4-5 рухів широкою мовою, як би лакаючи молоко. Закриваємо рота. Забираємо язичок. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення, пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

5. Мова, як маятник годинника,

Качаться знову і знову готовий.

Кошеня посміхається,

Він, як і ти, намагається.

(Відкриваємо рот, Розтягуємо губи в посмішку, витягуємо язик, напружуємо його, торкаємося гострим кінчиком язика то лівого, то правого куточків губ. Слідкуємо, щоб язик рухався повітрям, а не нижньою губою, щоб не гойдалася нижня щелепа. Виконуємо 6-8 разів. Забираємо язичок, закриваємо рота. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення, пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

(Н. В. Нищева "Весела гімнастика")


Ну от і все! Поїхали! /вимовлення складу на одному видиху ТУ-ТУ-ТУ/ (Розвиток мовного дихання)

5. Станція перша! «БУДІВЕЛЬНА»

Як ви вважаєте, хто на цій станції працює? (будівельники).

А давайте з вами подумаємо, люди яких професій будують будинок?

Хто кладе цеглу? (Муляр)

Хто обробляє стіни та стелі? (Штукатур)

Хто фарбує стіни та стелі? (маляр)

Хто вставляє шибки? (скляр)

Хто зварює труби? (зварювальник)

Хто працює на підйомному крані? (кранівник)

Хто керує екскаватором? (екскаваторник)

А водій може працювати на будівництві? (так, він на вантажівці привозить на будівництво цеглу, бетон, плити, пісок)

А давайте і ми з вами збудуємо будинок. Як ви вважаєте, з яких геометричних фігур ми зможемо побудувати будинок?

Ну що, ми з вами перестаємо бути маленькими дітьми і перетворюємося на БУДІВЕЛЬНИКІВ! Зараз ви братимете по одній деталі і будуватимете будинок. Але деталі просто так не даються – вони продаються. Придбати їх можна назвавши перший або останній звук.

Дімо, яку ти візьмеш деталь?

Я візьму кубик.

Добре, скажи, будь ласка, який перший звук у слові Кубик?

У слові кубик перший звук [К].

Молодець, Діма, отримуй свою деталь.


Молодці, всі впоралися із завданням. І подивіться, який гарний будиночок ми збудували.


А як називається будинок, якщо у ньому два поверхи? (двоповерховий)П'ять поверхів? Чимало поверхів?

Як називається будинок, який збудований з цегли? Із блоків? Із дерева? (цегляний, блоковий, дерев'яний)

Л. Професіябудівельника – важлива та потрібна професія.

6. Пальчикова гімнастика.

Пальчикова гімнастика «Будівельники».

Ми будівельники, ми будуємо (стукати кулачком об кулачок)

Багато ми будинків збудуємо.

Багато дахів та стель (Загинати по черзі пальці на обох руках)

Багато вікон, стін, підлог,

Багато кімнат та дверей,

Багато ліфтів, сходів, поверхів.

Буде у мешканців веселощі (стискаємо та розтискаємо пальчики)

У новому будинку новосілля (на слово «новосілля»підняти руки вгору)

7. Станція друга! Ой, відчуваєте, як смачно запахло! Ми під'їхали до станції Кухонна!

Як ви вважаєте, хто може працювати на такій станції?

Правильно, кухаре! Що робить кухар? Що йому для цього потрібно?

Для того, щоб нам виїхати з цієї станції, нам потрібно виконати два завдання!

Завдання перше! «А ну, повтори!»

Ат-ат-ат – ми їмо салат, (хором)

От-от-от - смачний компот, (хором)

Ут-ут-ут - суп нам дають, (Дівчатка)

Ат-ат-ат - помили виноград, (хлопчики)

Іт-іт-іт - ложка блищить, (Вася та Коля)

Та-та-та – ось це смакота. (хором).

Завдання друге!

А зараз ми розділимося на дві команди. Я сьогодні головний кухар. Хто пам'ятає, як його називають (Шеф повар). Солити овочі ось у цій каструлі (червоний обруч)і варити компот ось у цій (синій обруч). Усі діти отримують предмет: або фрукт, або овоч. Ви вільно переміщаєтеся залом під звучання бубна. Як тільки він перестає грати і «овочі», і «фрукти»повинні зайняти свої місця в«каструлях». Хто помилився – програв.


Молодці! Сідаємо у поїзд. Поїхали!

8. Станція третя! «Торгівельна»

Як ви вважаєте, хто працює на цій станції?

Правильно, продавцю!

Зараз я пропоную кожному з вас побути у ролі продавця та допомогти правильно вибрати товар своєму покупцю. Перед вами лежать різноманітні продукти. Я вам описуватиму якості якогось певного товару. Вам потрібно відгадати його та покласти в кошик покупця.

1. Смачне, корисне, може бути коров'яче або козяче. (Молоко)

2. Солодкий, буває молочний, чорний і навіть білий. (Шоколад)

3. Червоне, стигле, соковите. (Яблуко)

4. Кислий, жовтий, овальної форми. (Лимон)

5. Помаранчевий, круглої форми, кисло-солодкий, смачний. (Апельсин)

6. Зелений, витягнутої форми, освіжаючий, соковитий. (Огірок)


9. Гімнастика для очей.

А тепер, хлопці сідайте у поїзд. Нам потрібно їхати далі! Але мені випадково передали, що на наступній станції буде складне завдання. І для цього нам потрібно підготувати наші очі.

До журавля жук підлетів,

Задзижчав і заспівав «Ж-ж-ж.»

Ось він праворуч полетів,

Кожен праворуч подивився.

Ось він вліво полетів,

Кожен ліворуч глянув.

Задзижчав і закружляв. «Ж-ж-ж.»

І на землю приземлився.

10. Четверта станція!

Ну що, хлопці, давайте, поїдемо в з вами в подорож на останню нашу станцію. Поїхали! Ой, хлопці, а на цій станції жодної назви не написано! Дивно! Здається на цій станції все професії переплуталися! І нам треба їм допомогти! Чи готові?

Завдання перше! «Чарівний мішечок!»

Вам потрібно опустити ручку в мішечок і помацати, що в ньому лежить. І спробувати визначити кому це потрібно!


Завдання друге! «Збери картинку».

У нас розпалися картинки з професіями! Давайте їх зберемо. (Діти об'єднуються в пари і збирають картинки).



І нарешті, третє завдання! "Розкажи по алгоритму!"

Дітям лунають картки з картинками. Вони причіплюючи потрібну картинку розповідають про задану професії.

11. Повернення додому. Підсумок заняття!

Де ми з вами сьогодні були?

На якій станції вам найбільше сподобалося виконувати завдання? Чому?

Ой, хлопці, ви чули за дверима чиїсь кроки? А давайте подивимося? Подивіться, що нам принесли бандероль. Хто нам її приніс? А у ній лежать подарунки. Це вам віддячили мешканці четвертої станції за допомогу.


Цілі заняття.

Закріплення чіткої артикуляції голосних звуків [а], [у], [і], [про]; правила про голосні звуки.

Розвиток фонематичного слуху, пам'яті та уваги.

Логопед: - Хлопці, давайте подивимося у вікно. На вулиці холодно і похмуро, ми насупилися. Потім подивились один на одного, побачили на наших руках браслети та здивувалися. Нам сподобалося, як ми дивно виглядаємо – ми посміхнулися.

Логопед: - Перед початком подорожі пригадаємо, який у нас спритний язичок.

Вправи:

Посмішка-дудочка

Самомасаж обличчя з спираючись на символи.

Логопед: Щоб наші щічки стали рум'яними, ми зробимо масаж обличчя за моїми підказками.

Сонечко прокинулося,

Лобіка торкнулася,

Промінцем провело

І погладило.

Погладжуючі рухи.

Картка 2. Малюнок: дощ.

Дощ, дощ, веселіше

Капай, капай, не шкодуй!

Тільки нас не замочи!

Даремно у віконце не стукай!

Постукуючі рухи.

Картка 3. Малюнок: зигзаг.

Ходить пальчик по доріжці:

Вгору-вниз, вгору-вниз.

Будуть рожевими щічки:

Вгору-вниз, вгору-вниз.

Зигзагоподібні рухи.

Картка 4. Малюнок: яблуко.

Вийшли пальчики гуляти,

Почали яблука зривати.

Що за чудова картинка:

Став повним кошик.

Пощипують рухи.

Картка 1. Малюнок: сонечко.

Сонечко прокинулося,

Лобіка торкнулася,

Промінцем провело

І погладило.

Погладжуючі рухи.

Початок подорожі.

Логопед: Дорога в Країну голосних звуків лежить через осінній ліс.

А тепер-в дорогу!

Діти під музику йдуть групою «змійкою».

Логопед: - Хлопці, хто це сидить на пеньку?

Діти: - Колобок!

Логопед: - Привіт, Колобок! Ми йдемо в Країну голосних звуків. Хочеш піти з нами? Діти, давайте візьмемо Колобка з собою!

Логопед: Ось ми й прийшли! А що на дереві?

Діти: -Це червоні кружки-символи голосних звуків.

Логопед прикріплює символи на дошці.

Логопед: - Колобок побачив щось під ялинкою. Подивіться, це ж Казкова скринька! Давайте сядемо на місця і дізнаємось, що там усередині.

Звукобуквенний аналіз.

Тут картинка: хлопчик заблукав у лісі, він кличе друзів. Що він кричить?

Діти: - АУ.

Логопед: Скільки звуків ми почули? (2). Який І звук? [а] Який ІІ звук? [у].

Які це звуки? (Голосні)

Якими фішками ми їх позначимо? (Червоними кружками).

Які літери потрібні для того, щоб позначити ці звуки на листі? (А; У).

Покладіть свої килимки так, щоб червона смужка знаходилася ліворуч.

Логопед викладає фішки та літери на дошці, діти – на індивідуальних килимках.

Логопед: - У Казковій скриньці є й інші картинки. (Виставляє картинку малюк, що «плаче»). Як плаче малюк?

Звукобуквенний аналіз «УА» на дошці виконує викликана логопедом дитина, всі діти – на індивідуальних килимках.

Логопед виставляє картинку «віслюк».

Логопед: Як кричить ослик?

Звукобуквенний аналіз «ІА» виконують усі діти на індивідуальних килимках самостійно.

Самоконтроль.

Логопед: - Кожен із вас перевірить, чи правильно він виконав завдання. Якщо все правильно – покладіть на свій килимок крапельку осіннього дощу.

Ось скільки крапель! Після такого дощу можна і по гриби піти!

Фізмитка «Ми в лісок підемо».

Ми в лісок підемо, ми грибок знайдемо. Діти марширують.

У шапочці ошатною, світло-шоколадною. Зображують шапочку.

Ти не ховай, грибок, Закривають обличчя руками.

Від хлопців свій бік! Руки на поясі.

Логопед: Колобок каже, що під цим грибком хтось сховався. Та це ж його знайома, Гусеничка-Умничка та її подружки.

(Ссіли на місця).

Гра з Гусеничкою.

Гусеничка хоче з вами погратись. Їй дуже подобаються голосні звуки, особливо звук [а]. У Казковій скриньці є ще картинки: кавун, мак, равлик, акула. Визначте місце звуку [а] у цих словах. Якщо звук на початку слова - покладіть фішку гусеничці на голову, якщо в середині - на черевце, в кінці - на хвостик.

Гусениччини листи.

Логопед: - Гусеничці сподобалася гра, але їй і її подружкам настав час повертатися додому. На прощання вона принесла кожному з вас листа на осінніх листочках. Прочитайте свій лист і пройдіть пальчиками кожну букву.

Робота із пропозицією.

Логопед: - Нам теж час. Але як же ми повернемося до дитячого садка?

- Я вам допоможу, але спочатку ви допоможіть мені. Сьогодні я хотів написати розповідь про осінь, але вітер розкидав усі слова. Підкажіть, як правильно сказати?

Дерево впало з листочка. -Листочок впав з дерева.

Ялинка висить на шишці. -Шишка висить на ялинці.

Береза ​​дме на вітер. – Вітер дме на березу.

Колобок: - Дякую, хлопці! Шлях у дитячий садок лежить через складові доріжки.

Складові доріжки.

У кожної дитини предметна картинка. Діти по черзі проходять складовими доріжками, визначаючи кількість складів у своєму слові.

Колобок: Ось ми й повернулися! Дякую за цікаву подорож, я повертаюся до своєї казки.

Розвиток гарного, грамотного мовлення у дошкільнят - не тільки спосіб позбутися мовних дефектів, а й можливість дати дитині відчути себе впевненіше у спілкуванні з однолітками та дорослими. Вміючи правильно викласти та донести свої почуття, сформувати навички усної розмови, дошкільник розумітиме, про що він сам каже, що хоче розповісти. Вихователь і логопед, який проводить групові та індивідуальні мовні заняття з дітьми, допомагають дошкільнятам подолати складнощі у вивченні рідної мови та викладі своїх думок в усній формі.

Теоретичні аспекти логопедичних занять у дитячому садку

Цілі для логопедичних занять, як правило, загальні:

  • Розвиток артикуляційної моторики.
  • Формування навичок вимови звуків (залежить від етапу роботи над певним звуком).
  • Розвиток фонематичного сприйняття.
  • Розвиток навичок звукового аналізу.
  • Вдосконалення лексико-граматичних конструкцій.
  • Розвиток дрібної моторики рук підготовки до письма.

Оволодіння рідною мовою – найважливіше придбання дитини у дошкільному дитинстві

Прекрасна сама собою дитяча мова має, крім того, наукову цінність, оскільки, досліджуючи її, ми цим відкриваємо химерні закономірності дитячого мислення.

К. І. Чуковський

Методичною метою відкритого логопедичного заняття є демонстрація того, які методи та прийоми навчання використовує педагог, як доступно подається матеріал. Якщо заняття проводиться наприкінці півріччя, можна побачити, яких успіхів досягли діти під час навчання.

Завдання для різних вікових груп

Для кожного заняття ставиться одна конкретна мета та кілька основних завдань, які вирішуватимуться у процесі освітньої діяльності.

Завдання для вихованців молодших груп ДОП:

  • Розширення словника.
  • Розвиток слухової та зорової уваги.
  • Навчання правильного звуковимови.
  • Розвиток вміння розрізняти предмети та описувати їх зовнішні ознаки для вміння складати зв'язкові описи.

У середній групі логопедичні заняття вирішують низку завдань:

  • Активізація мовної діяльності.
  • Формування правильного дихання під час розмови.
  • Розвиток артикуляції та мовного слуху.
  • Розвиток асоціативного мислення (допомагає встановлювати зв'язки між різними поняттями, сприяючи становленню грамотного мовлення, логічному побудові речень).

У спілкуванні з дорослими та однолітками дитина освоює правила людської мови, дізнається нові слова

Для дошкільнят старшої групи будуть актуальні завдання:

  • Розвиток умінь давати властивості звукам (довгі, короткі, як вимовляються, у яких словах зустрічаються).
  • Формування уявлень про глухі та дзвінкі звуки.
  • Розвиток діалогічного мовлення.

Приклади завдань для вихованців підготовчої групи:

  • Вдосконалення точності міміки та жестів під час розмови.
  • Удосконалення вміння точно і чітко відповідати на запитання.
  • Розвиток виразної грамотної мови.
  • Формування навички правильного мовного дихання.

Займаючись з вихованцями ДНЗ, логопед веде карти мовного розвитку кожної дитини

Рідне слово - скарбниця будь-якого розумового розвитку та скарбниця всіх знань.

К. Д. Ушинський

Таблиця: логопедичні прийоми у роботі з дошкільнятами

Назва прийомуОписЧим корисноАктуальність використання на відкритому заняттіПриклади ігор
«Пісочні ігри»Вибір ігор залежить від віку дошкільнят. Для реалізації таких прийомів педагогу необхідно мати кілька ящиків, заповнених піском на одну третину, набори дрібних іграшок (чоловічки, транспорт, рослини, тварини), можна придбати і набором букв з дерева або пластмаси для ігор на складання слів.
Ігри з піском добре використовувати при знайомстві зі звуками та навчання дітей правильному написанню слів.
У процесі гри діти краще запам'ятовують навчальний матеріал, навчаються самостійно описувати предмети з пам'яті та розвивають дрібну моторику для підготовки рук до письма. Крім того, робота з піском знімає зайву напругу та підвищує емоційне тло дітей.Завдання у формі гри допомагають дітям відволіктися та розслабитися, оскільки деякі з них можуть некомфортно почуватися у присутності сторонніх людей на занятті. З іншого боку, це добрий спосіб дати дітям проявити себе, показати свою самостійність та фантазію. Педагог також може виявити творчий потенціал, показавши колегам різні варіанти навчальних ігор, цікавих для дошкільнят.
  • "Місто з одним звуком".
    Логопед пропонує дітям вибрати фігури, в назві яких є певний звук та побудувати у піску місто лише з цими фігурами. За одну гру діти можуть створити кілька містечок, краще запам'ятавши звуки та слова, у яких вони вимовляються.
  • "Клад" (краще проводити з дітьми старшого віку).
    Дитина ховає у піску фігурку. Потім пояснює іншим, скільки складів у назві предмета і називає кілька звуків із цього слова. Після того як діти відгадають, що це, вони повинні будуть знайти фігурку за інструкціями від того, хто сховав («лівіше», «правіше», «копати глибше» і т. д.).
  • Аналог гри "Чарівний мішечок".
    Педагог ховає у піску кілька різних букв. Діти повинні навпомацки знайти літери та назвати їх, потім можна перерахувати слова, які починаються або закінчуються на знайдену літеру.
Мімічні вправиПрийом підходить для вихованців усіх вікових груп. Дані вправи допомагають розвинути рухливість м'язів обличчя, дозволяють надалі виробляти чіткі артикуляційні рухи.Вправи впливають на подальший розвиток артикуляції, допомагають дитині контролювати міміку під час розмови, щоб простіше було пояснити те, що вона відчуває.З цього прийому можна розпочинати заняття, підключивши гостей. Наприклад, попросити дітей із певними емоціями розповісти гостям історію, що допоможе вихованцям не почуватися незатишно у присутності сторонніх та підніме настрій. Чим більше емоцій зможе задіяти педагог у роботі – тим краще. Є можливість продемонструвати колегам зібраний матеріал, який надалі вони також можуть використовувати (картинки з емоціями, зображеннями різних звірів, «хмари настрою», картки із завданнями тощо).На перших заняттях все починається з простих вправ - хмурити брови, по черзі відкривати і закривати очі, поступово рухи ускладнюватимуться (піднімати брови разом і по черзі, широко посміхатися, робити губи «бантиком», поворушити носом тощо).
Потрібно розвивати у дітей довільність рухів та контроль міміки. Найкраще просити дошкільнят зобразити певні емоції - радість, смуток, здивування, переляк, злість, щастя, бадьорість, тріумфування, втома і т. д. "повтори, що на картинці") або емоційні стани тварин, яким можна дати назви (хитра лисиця, сердитий вовк, добрий ведмедик).
Дихальна гімнастикаЗастосовується всіх вікових групах кожному занятті.
Ритмічне шумне дихання допомагає наситити організм киснем, вийти зі стресового стану.
Допомагає розвивати правильне дихання під час розмови, заспокоює дітей та налаштовує їх на навчання.З такої гімнастики варто розпочинати заняття, щоб дітям було простіше підтримувати увагу та позитивний настрій надалі. Звична діяльність заспокоює вихованців, попри присутність сторонніх людей.
  • "Паровоз".
    Шумно набрати повітря через ніс, затримати дихання на 1 або 2 секунди, голосно видихнути через рот, склавши губи люлькою і видаючи звук «у». Вдих має бути різким і коротким, а видих - плавним та довгим.
  • "Політ літака".
    Дитина, зображуючи літак, "літає" по кімнаті і видає звук "у". Коли вихованець «летить», звук має бути вищим, прямувати в голову, при «посадці» звук стає нижчим, йде від тулуба. Вправа допомагає регулювати кров'яний тиск, навчає дихання у заданому темпі.
Масажний м'ячПідходить для дошкільнят будь-якого віку. Такі м'ячі застосовуються для масажу долонь та пальців, сприяючи розвитку дрібної моторики та підготовки дитячих рук до письма, підвищуючи працездатність кожної руки.Розвиває дрібну моторику, готуючи руку до письма. Якщо діти вже займаються прописами, то масажний м'яч можна використовувати на початку заняття для розминки або в середині для зняття втоми.Демонстрація педагогом різних вправ для дітей, показ правильних методичних вказівок у процесі занять.Можна використовувати м'ячі різного розміру для масажу не тільки всього пензля, а й окремих пальців, якими дитина надалі триматиме письмове приладдя.
"Створення ситуації успіху"Прийом підходить для дітей, які виконують завдання у прописах. Дитина пише в робочому зошит тільки олівцем, а педагог не виправляє помилки, тільки робить позначки на полях. Це дозволить дитині стерти те, що вона зробила неправильно, виправити роботу самому. Такий прийом сприяє підвищенню самооцінки вихованця, що дасть йому додаткове бажання займатися.Допомагає дитині повірити у власні сили, викликаючи в неї бажання краще працювати, намагатися виконувати завдання без помилок і самому знаходити недоліки в роботі.Цей прийом є відносно новим, що дає можливість педагогу наочно показати, чому не варто самостійно виправляти помилки за дитину та лаяти її у разі невдачі.
«Знайди картинку»Зображення для карток потрібно підбирати відповідно до віку дітей та їх словникового запасу.
Кожній дитині видається картка з різними зображеннями (предмети, тварини, рослини). Потрібно знайти картинки за позначеним педагогом принципом.
Розвиває увагу, пам'ять, допомагає краще засвоювати матеріал.Тут може бути багато варіантів завдань для дітей, щоб продемонструвати вже наявні знання, розкрити тему заняття. Педагог демонструє зібраний ним матеріал (картинки можуть бути тематичними, розділеними за кількістю складів, літер тощо) і розроблені для різних вікових груп завдання з картками.Дошкільнята можуть виконувати ряд різних завдань із картками. Наприклад, виділити картинки, у назвах яких є буква «р», виділити картинки, назви яких починаються з певного складу, виділити картинки, що закінчуються на певну букву.
Нетрадиційні вправи з використанням здоров'язберігаючих технологійПідходять для вихованців будь-якого віку. Ряд вправ, які упорядкують фізичний і психічний стан учнів, знімуть м'язову напругу і зарядять позитивною енергією.Вправи дозволяють навчити дітей прийомам збереження здоров'я, відновлення сил, розвитку переключення уваги, зняття напруги, стимуляції працездатності та мислення.Вправи дозволяють швидко відновити працездатність дошкільнят, попереджають втому, отже, діти активно працюватимуть протягом усього заняття.
  • «Подорож тілом» спрямовано зняття м'язового напруги.
  • Зорова гімнастика.
  • Релаксаційна вправа «Цікава Варвара».
Ігрові прийомиПідходять для дошкільнят будь-якого віку. Провідна діяльність дітей дошкільного віку – гра. В ігровій формі складні та стомлюючі завдання сприймаються хлопцями з інтересом та виконуються із задоволенням.Сприяють підтримці інтересу дітей до заняття, формуванню позитивної мотивації та пізнавального інтересу.За рахунок ігрової форми підтримується мотивація вихованців до виконання завдань.
  • «Чарівна скринька».
    Описові розповіді даються дітям важко. І вони дуже не люблять їх. Тут можна використовувати «Чарівну скриньку» - коробку, в якій лежать маски. Одна дитина сідає на стільчик навпроти інших дітей, логопед одягає на нього маску, яку дістає з чарівної скриньки (маски з лексичних тем: тварини, птахи тощо). Діти починають описувати те, ким або чим є дитина в масці з питань або плану, дитина в масці вгадує.
  • Гра «Буси». Використовується під час навчання звукового аналізу. Картинки наклеєні на кружечки-намистинки. Діти збирають намисто, прикріплюючи намистинки відповідно до останнього звуку попереднього слова. Наприклад: кіт-торт-гарбуз-акула.

Мотивуючий початок заняття

Організаційний вступний етап необхідно добре продумати, оскільки від нього може залежати весь подальший успіх заняття. Логопеду треба запровадити дітей у тему, з перших хвилин зацікавити та зберегти позитивну мотивацію працювати до кінця заняття. Для цього існують різні методи мотивації та заохочення.

Ще на початку року логопед може завести для кожного вихованця щоденник його досягнень, куди за кожне успішно виконане завдання додаватиметься гарна наклейка, що позначає успіхи дошкільника. Такий метод більше підійде для дітей старших та підготовчих груп з метою підтримки інтересу до занять протягом усього навчального року.

Від того, якою буде мотивація вихованців на початку заняття, багато в чому залежить результат самого заходу

Для дітей молодшого віку на початку заняття добре використовувати наручні ляльки, які «прийшли перевірити», чи готові хлопці до заняття, який у них настрій. Наприклад, педагог надягає на руки ляльок ведмедика та зайчика, які ставлять дітям питання («Ви готові почати урок?», «Взяли з собою гарний настрій?», «Чи гарно ви сидите?» тощо).

У будь-якій віковій групі заняття можна розпочати із загадок на основні теми, щоб діти самі змогли здогадатися, що вони сьогодні вивчатимуть. Це допоможе їм відразу включитися в те, що відбувається, почати розмірковувати і мотивує дати правильну відповідь.

З середньої групи використовується вступна вправа «склади ціле з частин». Дітям показують картинку із сюжетом зі знайомої казки, а потім пропонують розповісти, що це за казка, які тут герої, чим вони зайняті, де знаходяться, слів з якими літерами найбільше на цій картинці. Чим яскравіше та повніше ілюстрації, тим більший інтерес виникне у дітей.

Вихованців старшої та підготовчої груп можна одразу викликати на діалог, наприклад, почати розмову про те, що вони бачили на прогулянці чи дорогою до дитячого садка, яка була погода, пора року, чи бачили вони тварин та рослини, що їм найбільше запам'яталося. Це спонукає дітей відразу включатися до обговорення, вчитися грамотно переказувати побачене, чітко вибудовувати пропозиції.

Нова цікава гра надовго приверне увагу дошкільнят

На початку відкритого заняття дітей різного віку можна використовувати організаційний момент з участю присутніх дорослих. Педагог пропонує дошкільникам привітатись із гостями, але зробити це незвичайно. Кожна дитина отримує вирізане з картону обличчя із зображенням певної емоції. Діти вітаються з тією інтонацією, яка найбільше підходить до їхніх картинок. Вихованців старшого та середнього дошкільного віку можна попросити скласти короткі розповіді про себе чи один одного, щоб представитися гостям. Дітям молодшого віку має допомагати педагог. Він може попросити малюків розповісти гостям, де в групі знаходяться предмети, що починаються на певну букву або із заданою кількістю складів.

Таблиця: приклади мотивуючого початку заняття у різних вікових групах

Вікова групаТема заняттяМета заняттяПриклад мотивуючого початку заняттяАктуальність прийому
Молодша«У селі у бабусі»Розширити знання дітей про домашніх тварин.Сюрпризний момент на вступному етапі. Логопед показує дітям велику прикрашену коробку, пропонує вгадати, що у ній. Потім дістає з коробки іграшку паровоз і розповідає, що він відвезе хлопців до бабусі до села, де вони познайомляться з домашніми тваринами. Поки діти «їдуть» на паровозі, вони виконують мовні вправи, імітуючи звуки їзди (чух-чух, ту-ту).Такий початок заняття дозволяє відразу підключити дихальну гімнастику та вправу, що імітує, що допоможе дітям краще працювати в процесі всього уроку.
Середня«У пошуках казок»Закріплювати у дітей уявлення про числа, час доби, простір.Сюрпризний момент. Педагог показує дітям книгу казок, у якій порожні сторінки. Виявивши зникнення, потрібно запропонувати дітям вирушити на пошуки казок потягом до бібліотеки. Педагог каже, що діти поїдуть квитками, а тому потрібно швидко знайти квитки, що підходять за кольором до вагонів поїзда (дидактична гра, матеріали до якої потрібно підготувати заздалегідь: квитки з кольорового паперу та поїзд з картонних вагончиків).Гра розвиває увагу, логіку, дозволяє закріпити назви кольорів в ігровій формі, підвищивши інтерес дітей до заняття та подальших завдань.
Старша«Зимушка-зима»Узагальнити та систематизувати знання дітей про зиму.Організаційний момент. Діти встають кожен біля свого стільця. Логопед пропонує дітям зіграти у гру. Він загадуватиме загадки про зиму, на які дошкільнята по черзі відповідають. Той, хто дав правильну відповідь, сідає на стілець. Гра допомагає дітям з інтересом долучитися до заняття, необхідно заздалегідь підготувати велику кількість загадок.Завдання на уважність, розвиток слухової уваги. З перших хвилин діти залучені до процесу, починають розмірковувати над темою заняття, намагаються давати правильні відповіді, закріплюють правильну вимову знайомих слів.
Підготовча«Складання розповіді про коханого героя казки»Розвивати логічне мислення та грамотну мову.Організаційний момент. На дошці розміщені картини із зображеннями казкових персонажів. Педагог каже, що герої не пам'ятають, як вони виглядають, тому він називатиме імена персонажів, а діти, не показуючи пальцем на картинку, мають своїми словами описати зовнішній вигляд персонажа.Діти вчаться складати описові розповіді, відтворювати в мовленні те, що бачать, грамотно будувати пропозиції. Завдання розвиває увагу, спостережливість.

Як підготувати та провести відкрите логопедичне заняття у ДОП

Відкрите заняття відрізняється від звичайного тим, що розробляється та проводиться за спеціально заготовленою формою організації, де педагог може продемонструвати колегам свої методи та прийоми роботи, якими він успішно користується для досягнення якісних результатів. Для вихованців це звичайне заняття, не відрізняється від інших, крім присутності сторонніх людей.

Для проведення логопедичних занять знадобиться набір дзеркал, щоб діти могли самостійно контролювати правильність виконання вправ

Дошкільний вік - період інтенсивного оволодіння дитиною рідною мовою, стрімкого розширення словникового запасу, а також розуміння різноманітних мовних відтінків та інтонацій.

Під час підготовки відкритого заняття логопед спирається на технологічну карту, куди входять опис мети, завдань, кожного етапу заняття. За результатами проведеного заходу до документу заносяться відомості про отримані результати та оцінка роботи дітей на занятті.

Технологічна карта допоможе при підготовці відкритого заняття, а надалі і при аналізі результатів

Картотека тем

Кожна тема включає нові слова, які повинні розширити словниковий запас дитини. На заняттях вивчаються іменники, дієслова, ознаки предметів (порів року, погоди, тварин, людей тощо), прислівники, прийменники. Список тем, які логопед може реалізовувати протягом року:

  • Осінь. Дерева.
  • Ліс. Гриби та ягоди.
  • Огород. Овочі.
  • Фрукти. Сад.
  • Осінь (узагальнені знання про осінь, її погоду, місяці, поведінку тварин і птахів у цей час року).
  • Тіло людини.
  • Дикі тварини.
  • Тварини холодних та спекотних країн.
  • Домашні тварини.
  • Птахи перелітні та зимуючі.
  • Одяг, взуття, головні убори.
  • Новорічне свято.
  • Зима.
  • Будинок. Будівництво.
  • Квартира. Продаж меблів.
  • Посуд. Продукція.
  • Весна.
  • Родина, сім'я.
  • Домашні рослини.
  • Професії.
  • Риби. Світ океану.
  • Транспорт.
  • космос.
  • Наше місто.
  • Наша країна.
  • Квіти.
  • Комахи.

Для проведення індивідуальних відкритих логопедичних занять з вихованцями можна скористатися відповідною картотекою.

Фотогалерея: дидактичні ігри та схеми для занять

Веселі картинки допоможуть дошкільникам запам'ятати правильне вживання прийменників Гра «Продовжи ряд» розвиває логічне мислення дошкільнят Дидактична гра «Подивися і назви» розвиває навички класифікації, вміння узагальнювати Опорна схема допоможе дитині скласти розповідь про себе Старші дошкільнята вчаться складати опис даної гри дитина закріплює знання про способи пересування тварин Гра «Склади слово» тренує знання букв і звуків Дана схема допоможе закріпити знання дошкільнят про професії

Тимчасовий план заняття

Як і будь-яке інше, логопедичне заняття в дитячому садку складається з кількох етапів:

  1. Організаційний момент.
  2. Пояснення теми заняття.
  3. Опис та характеристика звуку, який вивчатиметься.
  4. Вимова потрібних звуків у складах, словах, реченнях.
  5. Фізкультхвилинка.
  6. Робота над вимовою.
  7. Використання звуку у зв'язному мовленні, діалозі, оповіданні.
  8. Підсумок заняття.

У різних вікових групах тривалість занять різна (від 10 до 30 хвилин), щоб діти не втомлювалися, не втрачали інтересу до освітньої діяльності. Так, молодші групи дошкільнят повинні займатися трохи більше 10 (перша молодша) чи 15 (друга молодша) хвилин, середні - трохи більше 20 хвилин, старші групи - 25, у підготовчій групі заняття тривають до півгодини. Ці ж вимоги стосуються проведення відкритих занять.

Таблиця: приклади тимчасового плану занять у різних вікових групах

Вікова групаВступний етап, що мотивує початокДидактичні ігриФізкультхвилинка чи рухлива граМовні вправиПідбиття підсумків
Молодша2 хвилини.3 хвилини.2 хвилини.7 хвилин (в ігровій формі).1 хвилина.
Середня3 хвилини.3 хвилини.3 хвилини.10 хвилин.2 хвилини.
Старша3 хвилини.4 хвилини.3-5 хвилин.
  • Вправи на постановку звуків та вимови – 5 хвилин.
  • Завдання на лист, робота з прописами – 5 хвилин.
2 хвилини.
Підготовча
  • Вступний етап - 3 хвилини.
  • Розмова – 5 хвилин.
5 хвилин.5 хвилин.
  • Усна мовна робота – 5 хвилин.
  • Робота з прописами – 7 хвилин.
2-3 хвилини.

Вихованці підготовчої групи вже багато знають і вміють концентрувати увагу, тому на заняттях активно використовується метод розмови.

Приклади конспектів відкритих логопедичних занять

Нижче наведено варіанти логопедичних занять для різних вікових груп. Кожен етап докладно розписаний, вказані цілі та завдання заняття. Є приклади ігор, літературних творів, необхідного обладнання та матеріалів. Показано, як підбивати підсумки заняття, які методи та прийоми може використовувати педагог.

(Багателія І. Н.) практично повністю створений у віршованій формі, що може підвищити інтерес дітей до виконання завдань та вплинути на естетичний розвиток (викликати бажання самим складати вірші, вивчати художню літературу разом з батьками та вихователем).

Відео: заняття логопеда у старшій групі

Відео: відкрите логопедичне заняття у підготовчій до школи групі

Важливо пам'ятати, що будь-які знання будуть корисними лише при постійному використанні на практиці. Тому потрібно розвивати мову дошкільнят не лише на спеціальних заняттях, а й у звичайному житті, спонукаючи їх якнайбільше запам'ятовувати та розповідати, вивчаючи художню літературу, пропонуючи цікаві теми для ігор, екскурсій, святкових сценаріїв. У цьому випадку кожна дитина матиме можливість розповісти про свої враження та поспілкуватися з іншими.

Розділи: Логопедія

Ціль:Формування системи знань про правила поведінки на дорозі та у громадському транспорті.

Завдання:

  1. Удосконалювати знання дітей щодо правил поведінки на вулиці міста; закріплювати знання про світлофор. Розширювати уявлення дітей про дорожні знаки. Виховувати безпечний стиль поведінки на вулиці та культуру поведінки на транспорті.
  2. Збагачувати та активізувати словниковий запас на тему.
  3. Вчити розрізняти та називати частини предметів. Класифікувати види транспорту:
  4. наземний, водяний, повітряний.
  5. Стимулювати мовну активність дітей, вчити відповідати на питання, використовувати пояснювальну та доказову мову.
  6. Розвивати просодичні елементи мови: ритм, темп, виразність; (вимовляти звуки тихіше-голосніше).
  7. Розвивати конструктивні можливості.
  8. Розвивати загальну та дрібну моторику.
  9. Розвивати зорове та слухове сприйняття.
  10. Виховувати у дітей бажання знати та виконувати правила дорожнього руху.

Обладнання:лист у конверті; предметні ілюстрації транспорту; зображення дорожніх знаків (правильні та неправильні); палички Кюїзенера; масажні кульки Су Джок; розрізні картинки з різними видами транспорту; м'яч; дзвіночок; частування.

Попередня робота:екскурсії вулицею міста з вихователем, вивчення правил дорожнього руху та правил поведінки у транспорті, розучування вірша про світлофор, виготовлення “Абетки дорожнього руху”. Розучування пісні "Наш автобус блакитний" О. Філіппенка, "Пішохідний перехід" Л. Білих.

Хід заняття

Логопед:

Казка починається.

Ви чули, діти,
Світлофорія – країна
Чи є на білому світі?
Різний там народ живе:
І автомобілі, і водій, і пішохід.

Так, мало не забули!
Управляє цар країною,
Світлофор Великий,
Щоб не було якої
Там плутанини.

З'являється Світлофор (батько):

Світлофор:

На вигляд я трохи грізний
Дуже важливий світлофор.
На дорозі з перехрестя
Я на всіх дивлюся впритул.
Усі сигнали світлофора
Підкоряються без суперечки!
Розрізняти ви повинні ясно –
Світло зелене, жовте, червоне?

Стукіт у двері…

Листоноша (один із батьків) приносить листа від жителів країни Світлофорії. Логопед зачитує його:

Дорогі діти дитячого садка № 299, у нас трапилося лихо: жителі нашої країни забули всі правила дорожнього руху, сигнали світлофора, дорожні знаки. Рух пішоходів та транспорту зупинився. У всіх містах нашої країни люди не можуть безпечно їздити та ходити вулицями. Допоможіть нам будь-ласка!"

- Хлопці! Допоможемо жителям Світлофорії?

- Але давайте спочатку самі згадаємо деякі правила дорожнього руху.

Пальчикова гімнастика.

Дорожніх правил дуже багато:
Раз – увага, дорога! ( Загинаємо пальчики, починаючи з мізинця.)
Два – сигнали світлофора
Три – дивись, дорожній знак,
А чотири – перехід. Ось!
Правила всім треба знати (Вказівним пальцем робимо коло біля загнутих пальчиків і загрожуємо цим пальцем.)
І завжди їх виконуватиме.

- А тепер вирушимо в дорогу, в Країну Світлофорію. Полетимо вертольотом.

Гра "Гвинтокрил".

Швидко лопаті крути, ( Діти крутять руками над головою, біжать.)
Вертоліт, лети, лети!

– Наша перша зупинка у місті Чомучек. Мешканці цього міста дуже люблять ставити запитання.

Гра “Що? Де? Коли?

- Який сигнал світлофора дозволяє переходити дорогу?
– Де можна переходити дорогу?
– Як називається частина вулиці, якою має рухатися транспорт?
– Для чого потрібний дорожній знак “Пішохідний перехід”?
– Що мають робити пішоходи, коли на світлофорі світиться червоний сигнал?
– Молодці, хлопці, ви відповіли на всі запитання мешканців міста Чомучек. Тепер у цьому місті буде лад. Далі поїдемо машиною.

Гра "Шофер".

Кручу - лікую на весь опор.

(Діти крутять руками, як за кермом водій.)
Я сам – мотор,
Я сам – шофер!
Я натискаю на педаль,
І машина мчить у далечінь! (Біжать по колу, вимовляючи: ж-ж-ж!)

А наступна зупинка у місті Зламаних машин.

Гра "Побудуй автомобіль" з використанням паличок Кюїзенера.

- Цей автомобіль потрапив в аварію, давайте полагодимо його.

Діти з паличок будують автомобіль, відповідаючи на запитання: Які частини є у автомобіля? (У автомобіля є колеса, кузов, кабіна тощо)

– Автомобіль ми відремонтували. Перевіримо, як він працює? (Педагог натискає на кнопку сигналу і каже: “Бі-Бі”. Діти по черзі перевіряють сигнал, але на прохання логопеда видають сигнал голосніше – тихіше, залежно від місцезнаходження автомобіля далеко – близько.)

- Давайте подивимося, як ці машини братимуть участь у перегонах.

Пальчикова гімнастика "Гонки"за допомогою масажних кульок Су Джок.

Раз два три чотири п'ять . (Катати колючі кульки по кожному пальчику вперед-назад, починаючи з великого пальця.)
Можна починати гонки. (Те саме, починаючи з мізинчика.)
Колом, колом. Вперед і назад , (По колу в один і інший бік.)
Але пальці машинку мою гальмують. (Катати по злегка зігнутих пальцях уперед і назад.)
Зачинились. Машинка стоїть у гаражі.
І фари згасли, не світять уже. (Заглядати у маленьку лужок у кулаку).

– Покладіть колючі кульки у коробочки.

- А тепер давайте згадаємо, які ще види транспорту ви знаєте.

Гра "Їде, плаває, літає".

Логопед називає за картинками вид транспорту (автобус, літак, трактор тощо), діти класифікують його, називають (наземний, водний, повітряний) і виконують відповідний рух (присідають, торкаються землі, руки в сторони – пливуть, руки вгору - Летять).

– Нам знову час у дорогу. Поїдемо велосипедом:

Вправа "Велосипед":

На педалі ми натиснули,
Крутимо, крутимо ми педалі.
Не наздожене вітер услід.
Нас щастить велосипед. Діти сидячи виконують у повітрі кругові рухи ногами - "велосипед".

– Стоп! Зупинка. Двері відчиняються – ш-ш-ш.
Ми є у місті Автомобілів.
Я пропоную дітям зібрати розрізні картинкиз різними видами транспорту: тролейбус, автобус, трамвай, літак, кораблик тощо.

Світлофор: – Мій знайомий художник Калякін-Малякін намалював три пішохідні світлофори, але лише один із них він намалював правильно. (Діти знаходять правильний світлофор і пояснюють помилки художника.)

Фізкультхвилинка "Світлофор".

На зелений сигнал діти ходять групою, на жовтий – стоять на місці, на червоний – загрожують один одному пальцем.

Світлофор:– Художник намалював дорожні знаки, та й їх він намалював неправильно. Які дорожні знаки хотів намалювати художник та у чому його помилки. (Діти виправляють добре зрозумілі їм помилки).

– Тепер митець знає, як правильно малювати світлофори та дорожні знаки, і ми можемо рухатися далі. Ми підемо пішки. Отже, як нас можна назвати? (Пішоходи.)

Логопед:– Це місто Загадників, ми у місті загадок.

Послухайте вірші та загадки про дорожній порядок.

1. Поруч школа чи садок
Обережніше водій.
Тут гуляють Тані, Петі
І дорожній знак тут …(діти)

2. Захворів живіт у Роми
Не дійти йому додому
У ситуації такої,
Потрібно знак знайти, який?

3. Всім знайомі смужки
Знають діти, знають дорослі
Через дорогу нас веде… ( Пішохідний перехід)
Під землею вирито хід
Ось… (Підземний перехід.)

– Молодці! А тепер усі разом гратимемо з м'ячем.

Гра з м'ячем "Один – багато".

Освіта множини іменника та виділення останнього звуку в слові. Виходьте, вставайте у коло. Я називатиму один предмет і кидатиму вам м'яч. Ви повинні назвати багато предметів, виділити в ньому останній звук та повернути мені м'яч.

Літак - літаки,
машина – машини,
вагон – вагони,
велосипед – велосипеди
водій – водії,
льотчик – льотчики,
шофер - шофери,
капітан - капітани,
машиніст – машиністи.

Червоний вагон біжить по рейках,
Усіх куди треба, він швидко домчить.
Заливистий дзвін його подобається дітям.
На чому ми з вами, хлопці, поїдемо? (Трамвай.)

- Я вам відкрию секрет: як зробити так, щоби цей трамвайчик поїхав. Головне в трамваї – дзвіночок, щоб усі знали, що ми їдемо і поступалися нам дорогою. А дзвенить він ось так... (Показує).
Ще трамваю потрібні двері, щоб входити та виходити на зупинках. "Двері зачиняються" - руки зімкнути поперед себе. "Двері відчиняються" - руки розводимо в сторони і допомагаємо голосом: ш - ш - ш.
А про колеса забули! Без них навіть казкові трамваї не рухаються. А стукатимуть колеса ось так (туплять із посиленням звуку).

Перед тим, як вирушити, згадаймо правила поведінки в трамваї.

Відповіді дітей:

1. Не можна голосно розмовляти, шуміти, кричати та відволікати водія.
2. Поступатися місцем хворим і людям похилого віку, жінкам з маленькими дітьми.
3. Забороняється, чи є морозиво та інші продукти, які можуть забруднити людей.
4. Забороняється висуватись у вікно або виставляти руку.

А ви комусь поступалися місцем у трамваї?

Добре, правила згадали, тепер можна вирушати.

Стоп! (Зупинка. Двері відчиняються – ш –ш –ш.)
Перед вами місто Дорожні Знаки. Відгадайте, що то за знаки.

Дуже важливий він і все-таки
На цеглу він схожий!
Знаємо я і ти, і він
Це знак ("В'їзд заборонений").

О-е-е-е-е!
То що там під землею?
Від машини вас врятує
Наш… ("Підземний перехід").

Цей знак застерігає.
Життя дітей охороняє.
Знають усі на світі - ("Обережно діти!").

Тут машина як гроза,
Тут не тримають гальма.
Цей знак для всіх тривога –
Це ("Слизька дорога").

Цей місток над дорогою
Служить нам великою підмогою.
Через вулицю веде
Нас … (“Надземний перехід”). (Показ усіх цих знаків, у міру відгадування загадок.)

Щоб руки були цілі,
Щоб ноги були цілі,
Ці знаки треба знати!
Потрібно знаки поважати!

– Наша подорож закінчується, настав час повертатися.

Ми допомогли жителям країни Світлофорії, навели лад у її містах нагадали правила дорожнього руху.

– Що вам найбільше сподобалося у нашій подорожі?

Про що ми сьогодні говорили? Яке завдання тобі сподобалося? Яке завдання було найважчим? А яке завдання легким? А мені сподобалися ви, дорогі мої. Денис – за точні відповіді, Маша – за уважність, Артем – за активність, Кіра – за посидючість…

Світлофор:– Дякую, діти, вам велике, ви допомогли жителям Світлофорії, я приготував вам частування.

Усі діти отримують частування від Світлофора.

Ціль: Розвиток інтонаційної виразності мови.

Корекційно-освітні завдання: вчити використовувати емоційну лексику у словосполученнях та реченнях; розвиток самостійних зв'язкових висловлювань; закріпити вміння підбирати до слів слова з антонімічним та зі зменшувально-пестливим значенням; перетворювати деформовані пропозиції; удосконалювати координацію промови з рухом.

Корекційно-розвивальні завдання: активізація мовної діяльності; розвиток гостроти слуху, діафрагмального дихання, зорової уваги, пам'яті, артикуляційної, тонкої та загальної моторики, темпу та ритму мови.

Виховні завдання: формування комунікативних навичок, позитивної настанови на участь у занятті; виховувати почуття товариства; вміння працювати в колективі; викликати почуття доброзичливого ставлення до героїв казок, один до одного.

Обладнання та матеріали: музичне оформлення; повітряні кулі; казкові персонажі: ведмідь, лисиця; малюнки: зірочки, місяць, гномики; атрибути: будиночок, яблунька; індивідуальні дзеркала; м'яч; кошик з яблуками.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

(Під спокійну, тиху музику заводжу дітей.)

Діти вітають гостей:
- Вітаю!
- Хлопці, а ви мене впізнали?
– Я сьогодні буду доброю чарівницею, бо заняття у нас буде особливе, казкове, чарівне. Ми вирушимо в казкову країну, де чекають на нас казкові герої, які, так само як і ми можуть відчувати різні почуття. А які почуття ми можемо відчувати? (Радість, смуток, подив, переляк, спокій, агресія, образа).
- Покажіть як ми радіємо, сумуємо, дивуємося, злимося, спокійні.
(Діти показують емоції.)
– У чарівній країні нам знадобиться все, що ми навчалися на заняттях.

2. Основна частина.

– Хлопці, а на чому можна полетіти до казкової країни?
– А ми з вами полетимо на повітряних кульках! Але щоб кульки полетіли, їх треба надути. Давайте виконаємо вправу "Надуваємо кульки".
(Вправа на дихання: покладіть праву руку на живіт, “вдих” – через ніс, надуваємо живіт, “видих” – через рот, здути живіт.)
– Але потрапити до казкової країни не так просто. Вам необхідно вимовити чарівні слова:

“Тілі, тилі, тилі бом
Відкривайся казки дім!

– А ось тепер полетимо до казкової країни. Взяли по одній кульці, стали один за одним.

“Полетіли, полетіли
І на хмарку присіли”

(Діти з кулями біжать під музику.)
- Відпустили кульки, а самі сіли на хмару.
– Діти, закрийте очі та послухайте, яка дивовижна музика грає навколо. ( Звучить музика.)
– Яка музика звучала? ( Казкова, чарівна, таємнича.)
– Якщо ми сидимо на хмарі і чуємо цю чарівну музику, то ми опинилися в казці.
- Огляньтеся навколо і промовте:

"Ось це так"!
"Як чудово"!
"Нічого собі"!

– Ми потрапили у гості до місяця. У будинку у місяця живе багато зірочок.
Місяць просить вас вгадати у якому настрої сьогодні зірочки? (Срібляста зірочка радіє, найменша зелена зірочка дивується, найбільша червона зірочка злякалася, помаранчева зірочка сумує, блакитна зірочка сердиться, золотиста зірочка образилася.)
- Молодці, діти! А ви хочете, щоб усі зірочки раділи? Тоді давайте для них пограємось у гру “Ой ду – ду”!

Пальчикова гімнастика "Ой, ду - ду".

Ой, ду – ду, ду – ду, ду – ду, (Діти імітують гру на сопілці.)
Втратив пастух дуду.
А я дудочку знайшла, (Пляскають у долоні і ударяють кулачок об кулачок поперемінно.)
Пастушку я віддала.
- Ну - ка, милий пастушок, (Ідуть по колу, взявшись за руки.)
Ти поспішай - як на лужок.
Там Буреня лежить, (Знову виконують бавовни та удари поперемінно.)
На телят дивиться.
А додому не йде, (Знову йдуть по колу.)
Молочка не несе.
Треба кашу варити, (Вказівним пальцем правої руки "варять" кашу в долоні лівої руки.)
Сашу кашею годувати.

“Полетіли, полетіли
І до будиночка прилетіли!

- Хлопці, подивіться, це лісовий будиночок. Хто у ньому може жити?

(Одного разу, цей казковий герой йшов лісом, притомився і каже: "Сяду на пеньок, з'їм пиріжок".)

- Хто це?

(Виходить ведмідь.)

– Здрастуйте маленькі путівники!
- Я поки спав узимку, забув як правильно вимовляти звуки. Ви мені не помозите?
- Мишенько, підемо до столу ми тобі покажемо і розповімо гімнастику для язика.

(Діти сідають за стіл і виконують гімнастику артикуляції.)

Заходить лисиця:

Так бігла, так поспішала,
Я до хлопців поспішала,
Щоб із ними пограти!

- У яких казках вам зустрічалася лисиця?

Лисиця:

- Я дуже хитра і тому хочу пограти з вами у гру

"Навпаки".
(Лиса бере м'яч і грає з дітьми. Слова: холодний, довгий, зима, відпочивати, сваритися. Діти називають слова, протилежні за змістом.

Ведмідь:

- Не зуміла вас лисичка перехитрити, дякую вам, що пограли з нами і навчили мене. Підемо лисичка, тренуватимемо свої язички.

“Полетіли, полетіли
І під яблуньку прилетіли!

– Кого ж ми зустрінемо тут? (Під маленькі живуть гномики яблунькою).
– Діти, а гноміки більше за вас чи менше?

(З'являються гномики.)

– Вони дуже маленькі, і у них все крихітне. Назвіть все, що є у гномиків ласкаво (Не ніс, а носик, не борода, а борідка, не рот, а рот, не руки, а ручки, не ноги, а ніжки, не штани, а штанці).

– Хлопці, але щось гноміки дуже сумні, давайте їм піднімемо настрій та покажемо гру “Хомка”.

Рухлива гра "Хомка".

Хомка, хомка, хом'ячок,
Смугастий бочок.
Хомка рано встає,
Лапки миє, шию тре.
Підмітає хомка хатку
І виходить на зарядку.
Раз два три чотири п'ять,
Хомко хоче сильним стати!

(Поки діти грають гномиків змінюють на веселих).

- Подивіться, хлопці, як зраділи гномики!
Проста посмішка може творити справжні чудеса! На вдячність гноміки нам подарували кошик із яблуками.
– Дякую, гноміки! А ми полетіли далі. Взяли кульки, встали.

“Полетіли, полетіли,
На квіткову галявину сіли!

– Кого ми зустрінемо тут? (Добрі на галявині живуть квіткові феї.)
– Хто здогадався?

(Включаю тиху, казкову музику.)

– Але вже пізно, і всі феї сплять, але вони мені шепнули на вушко, що в казковій країні є добра традиція: на прощання на цій квітучій галявині залишати радісні побажання для всіх казкових героїв. Давайте виберемо найкрасивіше яблучко, передаватимемо його один одному і говоритимемо теплі, добрі слова. А починати будете зі слів: "Я бажаю, щоб ..."
– На жаль, нам час повертатися додому, для цього потрібно вимовити чарівні слова:

“Казка дверей закривай
У дитячий садок нас відпускай”!

Підсумок заняття:

- Що вам сподобалося на занятті?
– Вам було приємно займатись разом?
– Подякуйте один одному за спільну гру. Потисніть один одному руки і скажіть: “Мені було приємно бавитися з тобою. Дякую"!
- А зараз встаньте в коло, візьміться за руки, підніміть їх угору. Давайте хором скажемо: "До побачення, ми"! Вклонимося та опустимо руки вниз.
– Попрощаємось із гостями… і підемо до групи.



Рекомендуємо почитати

Вгору